Ugljanin traži pravo samoopredeljenja za Bošnjake
Stranka demokratske akcije Sandžaka, koju predvodi Sulejman Ugljanin, objavila je kriterijume koje moraju da ispune svi Bošnjaci koji žele da se 26. oktobra, na izborima za Bošnjački nacionalni savet, pojave na listi "Za bošnjačko jedinstvo", a jedan od njih je i pravo Bošnjaka na samoopredeljenje.
Osim opštih uslova za Bošnjake - da je upisan kao Bošnjak, ima i onih da mu je vera islam, a jezik bošnjački, kao i da poštuje grb, zastavu i himnu Sandžaka "Ja sin sam tvoj" (slična bosanskoj)!
Posebno je interesantan zahtev da su svi dužni da priznaju i poštuju rezultate referenduma za autonomiju Sandžaka koji je 1991. godine u ilegali (od kuće do kuće) organizovao tadašnji nepriznat Muslimanski nacionalni savet!
Od devet tačaka uslova, posebno privlači pažnju šesti uslov koji kaže: "pravo Bošnjaka na samoopredeljenje"!
"Statut SDA Sandžaka traži da se zalažemo za autonomiju. Ja sam kao član prethodne vlade bio prihvaćen sa tim stavom i do danas ga nisam promenio. Nije to samo da SDA traži autonomiju, već to traže i građani koji su se na referendumu 1991. godine tako izjasnili. Autonomija Sandžaka je nešto normalno i to će i biti", rekao je Sulejman Ugljanin na konferenciji za novinare, na kojoj je najavio da će biti nosilac liste za predstojeće izbore za Bošnjačko nacionalno veće (BNV).
Sandžak kao Južni TirolPotpredsednik i poslanik SDA Sandžaka Enis Imamović smatra da bi Sandžak trebalo da ima visok stepen autonomije po modelu Južnog Tirola. On je posle posete toj austrijskoj pokrajini, gde se razgovaralo o "saradnji na definisanju autonomije Sandžaka kao prekogranične evropske regije između Srbije i Crne Gore", rekao da je visok stepen autonomije najbolji način da u Sandžaku "bogati ljudi žive slobodno i ostvaruju svoja prava i, u skladu sa Ustavom, domaćim zakonima i međunarodnim normama, upravljaju sistemom u kome žive".
"Ukoliko je autonomija, prema mišljenju visokih predstavnika srpskih vlasti, dobar model za Srbe na Kosovu, mogao bi to da bude i za sve građane Sandžaka", ocenio je Imamović u intervjuu za "Politiku".
Imamović je ocenio i da stanje demokratije u našoj zemlji nije na dovoljno visokom nivou, kao što je to u Velikoj Britaniji gde je građanima omogućeno da kažu šta žele, misle i osećaju.
"Ovde pomeneš autonomiju koja je Ustavom definisana i odmah skoči čitava srpska politička elita i mediji da lome kičmu", ocenio je Imamović za "Politiku", podsećajući da su se građani Sandžaka još 1991. godine na referendumu izjasnili za autonomiju. |