"Srbija ne mora odmah da usaglasi spoljnu politiku sa EU“
Ambasador Kraljevine Belgije u Srbiji, Leo Daes ocenio je da su prvih šest meseci pregovora Srbije o pristupanju Evropskoj uniji (EU) ohrabrujući i istakao da će Belgija nastaviti da pruža podršku naporima Vlade da Srbija postane punopravna članica EU.
U intervjuu agenciji Beta Daes je rekao da je u toku skrining polovine pregovaračkih poglavlja, a da će skrining druge polovine biti završen do kraja marta naredne godine.
"To znači da će do tada biti napravljena 'mapa' svih uslova koje Srbija mora da ispuni kako bi bila spremna da postane članica EU. Pregovori napreduju odlično, ali ima još dosta da se uradi kako bi se Srbija za neku godinu pridružila EU", rekao je Daes.
On je podsetio da je krajem juna predsednik Evropske komisije Žoze Manuel Barozo izjavio da je impresioniran visokim ambicijama Vlade Srbije na putu ka EU.
"Zaista i vidimo da Vlada Srbije sprovodi ili planira da sprovede veliki broj ekonomskih i pravnih reformi. Pažljivo pratimo sva dešavanja u Parlamentu - neki od zakona koje je EU insistirala da se usvoje, izglasani su, i to ohrabruje. Naravno, posmatramo i kako će se planirane mere i zakoni implementirati, to je najbitnije", izjavio je Daes.
Ambasador je napomenuo da je veoma važno da Srbija iskoristi mogućnosti pretpristupnog programa IPA 2, koji se odnosi na unapređenje vladavine prava i demokratije, i poboljšanje konkurentnosti.
"Srbiji su neophodni funkcionalna tržišna ekonomija, vladavina prava i demokratije kako bi sprovela neophodne reforme u svim sferama društva", kazao je Daes.
On je istakao i da zvanični Brisel ne očekuje od Srbije da odjednom svoju spoljnu politiku usaglasi sa spoljnom politikom EU i zauzme njen stav o krizi u Ukrajini.
"EU ima čvrst stav o krizi u Ukrajini, o tome ko je odgovoran za to, šta treba da se uradi i mi to jasno kažemo. S druge strane, Srbija pokušava da postane članica EU, ali o tom pitanju (Ukrajine) vodi svoju spoljnu politiku, uzimajući u obzir istorijske veze s Rusijom.
Ne tražimo od Srbije da odjednom promeni svoju spoljnu politiku, ali očekujemo da je, kako se bude približavala EU, sve više usaglašava sa spoljnom politikom Unije", rekao je Daes.
Ambasador je ocenio da će Srbija početkom sledeće godine, kada postane predsedavajuća OEBS, morati da vodi fleksibilniju spoljnu politiku.
"Kao predsedavajući OEBS, nemaš neku veliku moć, ali imaš važnu ulogu u uspostavljanju konsenzusa među zemljama-članicama. Srbija će morati da balansira između nekoliko različitih i sukobljenih strana, to je težak zadatak i samo fleksibilnom spoljnom politikom tomože postići", smatra Daes.