Carinski propisi na jednom mestu (9): Selidbe u Srbiju
Po Carinskom zakonu domaći državljani koji se vraćaju iz inostranstva oslobođeni su plaćanja uvoznih dažbina kada žele da donesu pokućstvo. Ukoliko se radi o mešovitom braku, dokumentacija treba da glasi na onog supružnika koji ima srpsko ili dvojno državljanstvo.
Kako biste ostvarili ovo pravo morate prvenstveno da posedujete dokument u kome će biti detaljan popis selidbenih stvari koje osoba i sama može da popiše, kao i okvirna procena ukupne vrednosti.
Napominjemo da ova povlastica važi samo ukoliko vrednost tih stvari ne prelazi iznos od 5.000 evra. Povlastica neće moći da se ostvari ukoliko se uz spisak popisanih stvari ne dostavi i potvrda da je na radu u inostranstvu osoba provela neprekidno najmanje dve godine. Tu potvrdu ona može pribaviti bilo u našem Konzulatu ili u firmi u kojoj je bila zaposlena. I konačno, potrebno je da uz sve prethodno navedeno priloži i pisanu izjavu o tome da pokućstvo donosi, jer se trajno seli u Srbiju, da potpiše tu izjavu i ispod navede broj pasoša. Pravo na unos pokućstva u Srbiju bez uvoznih dažbina ne može da se ostvari po osnovu bračne zajednice sa domaćim državljanima, kao ni u slučaju da domaći državljanin nije neprekidno radio u inostranstvu najmanje dve godine.
Carinski propisi na jednom mestu:2. Povraćaj poreza na dodatu vrednost 3. Lični prtljag i unos lekova |
U tom slučaju, pokućstvo je moguće uneti u Srbiju, ali samo uz plaćanje uvoznih dažbina koje će biti obračunate prema Carinskoj tarifi za svaku stvar ponaosob. U slučaju da nameravate da uvezete polovne stvari poput bele tehnike, televizora ili nameštaja, moraćete da platite uvozne dažbine.
Možete formalnosti završiti na samom graničnom prelazu u takozvanom skraćenom carinskom postupku, kada će vam roba biti procenjena i ocarinjena jedinstvenom carinskom stopom od 10 odsto. Osobe koje su dobile državljanstvo u Srbiji, azil, odnosno odobrenje za stalno nastanjenje, oslobođene su od plaćanja uvoznih dažbina na predmete domaćinstva, osim na motorna vozila.
Da bi iskoristio ovu povlasticu korisnik uz pismeni zahtev za oslobođenje od plaćanja uvoznih dažbina podnosi carinskom organu i sledeće:
1. Potvrdu o prijemu u državljanstvo Srbije, odnosno potvrdu da je dobio azil ili odobrenje za stalno nastanjenje u Srbiji.
2. Spisak predmeta za domaćinstvo koje unosi, odnosno uvozi, sa naznačenjem vrste i količine.
Korisnik povlastice može da uveze predmete domaćinstva u roku od jedne godine od dana dobijanja državljanstva Srbije, odnosno azila ili odobrenja za stalno nastanjenje u Srbiji. Prema Carinskom zakonu roba koja je bila oslobođena od plaćanja uvoznih dažbina ne može se otuđiti, dati na korišćenje drugom licu ili drukčije upotrebiti, osim u svrhe za koje je bila oslobođena od plaćanja uvoznih dažbina u roku od tri godine od dana stavljanja u slobodan promet. Možete se slobodno raspolagati samo onim predmetima za koje su plaćene uvozne dažbine.