Prepisivači ugrozili akademce u dijaspori
Poplava lažnih doktorata srpskih političara na diskutabilnim privatnim univerzitetima alarmirala je deo akademske dijasporske javnosti kada je sumnja u plagijat pala i na doktorat beogradskog gradonačelnika Siniše Malog odbranjen na državnom Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu.
Zabrinutost zbog urušavanja stečenog ugleda te visokoškolske ustanove iskazala je grupa bivših studenata koji studiraju i rade na univerzitetima širom sveta, u pisanom obraćanju dekanu FON Milanu Martiću. Oni smatraju da FON treba da spere ljagu formiranjem nezavisne i nepristrasne komisije koja bi ispitala navode o plagijatu i dala argumentovan odgovor na svaku optužbu. Zahtevaju i da taj fakultet po ugledu na najbolje svetske škole usvoji vodič za pisanje studentskih radova i nabavi softver za otkrivanje plagijata.
Prema oceni profesora dr Miroslava Prokopijevića, tužno je što sve provere javnih optužbi za plagijat nisu odmah izvršene, već je morala da se čeka reakcija akademaca iz dijaspore.
- Sve je jasno kao dan, da je taj doktorat čist plagijat i da tu nema šta više da se utvrđuje. U svetu je moralno, a moralo bi da bude i kod nas, da se, kad je nešto otkriveno, izađe u javnost sa istinom, da se Malom poništi doktorat i oduzme doktorska titula - kaže Prokopijević za "Vesti".
Profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu dr Miodrag Zec kaže da ga cela situacija figurativno podseća na bosansku narodnu izreku "ima marveni doktor i onaj za ljude".
Jadna slikaMiroslav Prokopijević kaže da ukoliko FON ne istera do kraja istinu o doktoratu Malog na čistac, "pašće na niske grane" rejting te visokoobrazovne ustanove. |
- Ambrozija je izgleda zahvatila ceo naš obrazovni sistem, posebno ovaj novi, jer se očito kukolj sve više prenosi na žito. Vrednosti se moraju negovati od osnovne škole, a kod nas je krenulo po sistemu ne moram da učim u osnovnoj školi, pa se proširilo sve do fakulteta - kaže Zec za "Vesti" i ističe da je neophodno da se u ozdravljenju društva vrati na njegove temelje u obrazovanju, sudu, policiji, vojsci.
Narušavanje ugledaUgledni akademci iz dijaspore iz Evrope i SAD u pismu dekanu FON-a ukazuju da je to fakultet za koji vlada najveće interesovanje na Univerzitetu u Beogradu i da je kao jedan od svega nekoliko domaćih fakulteta priznatih u inostranstvu pružio primer drugima. |
- Kada imate šugavu ovcu u zdravom stadu, izbacite je i stvar ste rešili, ali kad imate zdravu u šugavom stadu, onda ove šugave mogu da izbace tu jednu zdravu - iznosi strahovanje dr Zec koji kaže da je ozdravljenje države i društva dugo i bolno, ako ga uopšte bude.
On podseća da je još u vreme afere "Indeks", odnosno korumpiranih profesora na Pravnom fakultetu u Kragujevcu ukazivao da se stvar mora odmah raščistiti, ali se sve na tom otkriću završilo.
PotpisniciPismo dekanu FON-a su potpisali doktorandi iz EU i SAD: Marija Bjeković Obradović, Vuk Janošević, Marin Jovanović, Vitomir Kovačević, Miloš Milićević, Darko Nikolić, Stevo Pavićević, Mihajlo Popesku, Marko Stevanović i Velimir Tasić. |
- Državni fakulteti u Srbiji su, ipak, hiljadu puta bolji od privatnih, ali se nažalost i oni nađoše u tom kolu. Ovakva pojava ne sme se lečiti pilulama, već hirurškim rezom - kaže Zec i ističe da se mora, kao u Nemačkoj, utvrditi da na visokim sudskim i drugim funkcijama u državi mogu da budu samo ljudi sa diplomom državnog univerziteta.