Igre glavama zbog Šešelja
Preteške reči zamenika predsednika Srpske radikalne stranke Nemanje Šarovića premijeru Aleksandru Vučiću da se "ne igra glavom" i ne hapsi Šešelja po povratku u Srbiju naišle su na oštru osudu nekada kolega iz iste stranke, danas vladajućih naprednjaka, koji ističu da radikali u stvari prete smrću čelnicima države i vlade. To je u javnosti nametnulo dilemu može li Šarovićev nastup da bude tretiran kao krivično delo.
Njegovo upozorenje Vučiću, prema oceni potpredsednika SNS-a Igora Mirovića, predstavlja "golu mržnju" prema političkim protivnicima i neskrivenu nameru da se silom izazovu i politički sukobi i nemiri.
Borba protiv nekažnjavanja
|
- Posebno su za osudu otvorene pretnje praktično smrću predsedniku Republike i Vlade Srbije jer se na taj način direktno preti većini građana koji su na slobodnim, demokratskim izborima izabrali i Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića - rekao je Mirović.
Njegov kolega, potpredsednik SNS-a Goran Knežević pozvao je nadležne da hitno reaguju na "skandalozne i sramotne pretnje sa mitinga SRS-a".
Da ima osnova za reakciju Tužilaštva, kaže direktor Komiteta pravnika za ljudska prava Milan Antonijević jer "postoji delo ugrožavanja sigurnosti koje štiti predstavnike najviših državnih organa".
Vučić: Ništa ružno na veliki dan!Premijer Aleksandar Vučić je upitan u Andrićgradu da prokomentariše navode radikala odgovorio: |
- Kad se analiziraju sve poruke s mitinga, verujem da postoji dosta osnova da Tužilaštvo reaguje i da da viđenje takvih pretnji i navoda, naročito kad se ima u vidu sve što se dešavalo u Srbiji - kazao je Antonijević i podsetivši na slične pretnje izgovarane 2003. ukazao da Srbija ima to teško nasleđe.
Te godine je kao radikal Tomislav Nikolić takođe sa mitinga poručio premijeru Zoranu Đinđiću da je "i Tito pred smrt imao problema sa nogom", dok Šarović precizira da je on na Vidovdan naveo da su "svi koji su hapsili Šešelja od Tita do Đinđića", podrazumevajući i Slobodana Miloševića, "davno nestali sa političke scene".
- Histerična reakcija vlasti pokazuje diktatorsku prirodu režima i stvaranje atmosfere linča, ali ne prema svemoćnoj vlasti i diktatoru na njenom čelu, već prema svakom ko se usudi da taj režim kritikuje - kazao je Šarović za "Vesti".
Plaše se Vojinog povratka
Vojislav Šešelj ostao je dosledan i od srpske vlasti nije tražio garancije tokom eventualnog boravka na privremenoj slobodi u Beogradu, već je to umesto njega tražio haški sud. Vučićev kabinet ima rok da do srede donese odluku.
- Medijska paljba po Vojislavu Šešelju na vest da bi on mogao da dođe u Srbiju sve je izraženija. Premijer Aleksandar Vučić i predsednik Tomislav Nikolić izbegavaju da iznesu jasan i zvaničan stav Srbije o davanja garancija Tribunalu. S druge strane, Hag nema načina da objasni po kom osnovu drži utamničenog Šešelja jedanaest i po godina u Ševeningenu - kaže za "Vesti" međunarodni ekspert za strategiju dr Milan Dimitrijević.
Pozvati se na slučaj Haradinaja- Logično bi bilo da se srpska vlast, ako već ne može da se "odbrani" od Haškog tribunala, odnosno njihove odluke da privremeno pusti Šešelja na slobodu, pozove na slučaj Ramuša Haradinaja i da traži od Tribunala da i Šešelj može da se bavi politikom i da privremnu slobodu ne izjednačavaju s kućnim pritvorom - smatra Vukadinović. |
Po mišljenju advokata Save Anđelkovića, ključni problem Haškog tribunala jeste kako da realizuje Šešeljev povratak a da ne izgubi kredibilitet!
- Sudije ovog suda kao i tužioci ne znaju pravo i zakone, pa posle jedanaest i po godina tumaranja po mraku krše osnovna Šešeljeva prava - ističe Anđelković.
Analitičar Đorđe Vukadinović takođe smatra da je problem Šešeljevog jedanaestogodišnjeg haškog tamnovanja slučaj bez presedana.
- Hag sada pokušava da prebaci deo odgovornosti za svoju nesposobnost na srpsku vladu, koja je donekle u pravu, što se nećka da prihvati vruć krompir - kaže Vukadinović i ističe da je i evidentan strah srpske vlasti i Šešeljevog povratka.