"Od ovakvih poplava nema odbrane"
Direktor preduzeća "Srbijavode" Goran Puzović izjavio je da poplave u Republici Srpskoj, Federaciji BiH i Srbiji nisu mogle biti sprečene, niti umanjene, jer je reč o stogodišnjim ili hiljadugodišnjim vodama od kojih nema odbrane.
Prema njegovim riječima, termini "stogodišnje" ili "hiljadugodišnje vode" znače da je verovatnoća pojave tolike količine vode na nekoj tački jednom u 100 ili hiljadu godina.
Šteta veća nego NATO bombardovanjePuzović tvrdi da je materijalna šteta u Srbiji veća od one koja je nanesena bombardovanjem i da će se u Srbiji, ali i Republici Srpskoj posledice osećati narednih pet do 10 godina. Dodatni problem biće pojava klizišta koja će biti aktivna, kako kaže Puzović, ko zna koliko godina. |
"U Republici Srpskoj sve je sigurno veće od tih stogodišnjih voda. U Obrenovcu, na Kolubari i Ljigu takođe. Ova poplava veća je od onih 1926. i 1965. godine. Čak i da su sve reke imale regulisane tokove sve bi bilo odneseno", rekao je Puzović za "Glas Srpske".
Kad je, tvrdi Puzović, na metar kvadratni palo 200 litara vode i kad je reka Bosna imala talas visok šest metara i 5.000 metara kubnih vode u sekundi, a Vrbas skoro 3.000 metara kubnih, te dve reke su u jednom trenutku bile kao Dunav.
On ističe da je i u Srbiji palo 200 litara kiše po metru kvadratnom i tu se stvorio taj poplavni talas od kojeg nije bilo odbrane. Prema njegovim rečima, još se dugo neće saznati razlozi pojave takvog ciklona iznad BiH i Srbije.
"Postoje različita nagađanja o pojavi tog megaoblaka - da je to zbog prevelikog zagađenja, zbog promene strujanja vazdušnih masa i slično. U Srbiji za godinu padne do 650 litara kiše po metru kvadratnom, a kada za dva dana padne 200 litara, onda sve postaje kao asfalt, zemlja ne upija", objasnio je Puzović.
Evo kako pomoći ugroženima u poplavama |
On je dodao da su svi vodotoci u Srpskoj i FBiH pali, Vrbas i Bosna su se vratili u korita, velike vode su prošle i spuštaju se prema Srbiji.
"Vrh talasa prošao je Šabac i Mitrovicu, ide ka Beogradu i on se rasplinjava. Ono što se desilo u Hrvatskoj dalo je šansu Bijeljini i nizvodnom delu da preživi. Pucanjem nasipa usporio se put tog poplavnog talasa i on se rasplinuo", napomenuo je Puzović.