"Pravda za žene silovane na Kosovu"
Grupa žena, među kojima su i članice kosovske vlade Edita Tahiri i Vljora Čitaku, pripremaju peticiju kojom će se tražiti međunarodna prava za, kako tvrde, 20.000 žena koje su silovali pripadnici srpskih snaga bezbednosti tokom rata na Kosovu.
Povod za pokretanje peticije je taj što je Kosovo izostavljeno iz izveštaja Generalnog sekretara UN-a o seksualnom nasilju tokom konflikata.
Cilj inicijative je, kako navode, da se uspostavi međunarodna pravda za 20.000 Albanki žrtava seksualnog nasilja na Kosovu, zločina za koji niko nije odgovarao.
Kako navode, peticijom će tražiti i osnivanje specijalnog međunarodnog suda koji će kazniti zločince.
U izjavi za Slobodnu Evropu zamenica premijera i članica odbora Edita Tahiri kazala je da će se odbor, pored iniciranja peticije, baviti i aktivnostima koje će dovesti do realizacije međunarodnog prava "za tragediju i genocidni zločin kojeg su srpske snage počinile na Kosovu".
Odgovornost je da ovo pitanje svedemo na međunarodni nivo, a naši zahtevi će biti da UN izradi zvaničan izveštaj koji će uključiti i dešvanja na Kosovu.
Ministarka za evropske integracije u Vladi Kosova Fljora Čitaku kazala je da i pored toga što je rat na Kosovu završen pre 15 godina, za 20.000 žena, za 20.000 porodica, nema mira, i nema pravde.
"Naša je obaveza da postanemo glas onih koji nemaju glasa. Naša je obaveza da se ovim ženama koje su naše majke, sestre, kćerke, pomogne, a kako bi povratili dostojanstvo u društvu. Sramota nije njihova, nego onih koji su počinili ta zlodela, i svih nas, uključujući i institucije i društvo, koji smo jako malo uradili na zakonskom, ili duševnom oporavku ovih žena", kazala je Čitaku.
Čitaku je dodala da Srbija nije uspela da kazni zločince ovog teškog zločina i zato je potrebno to pitanje podići na međunarodni nivo.