Ljubovija greje Švajcarsku
U Srbiji ima svega tri mala preduzeća koja se bave, za naše prilike neobičnom delatnošću, proizvodnjom i pakovanjem ogrevnog drveta. Jedno od njih "Interpeni" nalazi se u Ljuboviji. U iznajmljenom prostoru na pola hektara, pod vedrim nebom sa tri radnika, uspelo je da u prošloj godini izveze u Švajcarsku i Italiju celu proizvodnju vrednu 150.000 evra.
- Pune tri decenije radio sam u drvoprerađivačkoj industriji, a tek pre nepune dve godine došao sam na ideju da i sam osnujem preduzeće iz ove oblasti - kaže vlasnik "Interpena" Milomir Bučalina (52).
- Pošto nisam imao sredstava za ulaganja, morao sam da počenem neku jeftinu proizvodnju. Zahvaljujući iskustvu, poznanstvu i kontaktima, odlučio sam se da sečem, cepam i pakujem ogrevno drvo za kojim u inostranstvu vlada velika potražnja.
U planu izvoz ćumura
|
Milomir je ideju pretvorio u stvarnost prošle godine početkom marta. Iznajmio je otvoreni prostor, uzeo tri radnika i od privatnika i javnih preduzeća kupio prve količine ogrevnog drveta.
- Drvo sečemo na tri različite dužine, zavisno od toga da li je namenjeno za šporet, kamin ili kotao - kaže Bučalina.
- Pakujemo ga u palete koje sami pravimo po mom nacrtu. Tako upakovano, kamionom se vozi u Švajcarsku i Italiju. Lane sam izvezao 21.000 paleta u koje je stalo 4.000 metara prostornog ogrevnog drveta. Od toga je ostvaren prihod od 150.000 evra.
Za sada se sve radi ručno pod vedrim nebom. Kancelarija mu je u kući, a radno odelo u automobilu.
- Drvo kupujemo najviše od javnih preduzeća u kojima cena nikad nije sigurna. Desilo se da su je podigli u sred sezone za 10 procenata što nam je znatno umanjilo prihod. U svetu nema ovakvih situacija, ugovori su zakon i oni se u potpunosti poštuju.
Zbog toga smo trenutno na švajcarskom i italijanskom tržištu najskuplji. U Bugarskoj, Ukrajini, Češkoj i Mađarskoj cena je stabilna, pa su njihove ponude povoljnije. To je i razlog što mi otežano sklapamo ugovore izvan zemlje -kaže Bučalina.