Iz afere pravo na visoku funkciju
Funkcionerka naprednjaka Maja Gojković na čelo Skupštine Srbije stigla je s bremenom afere "ATP Vojvodina" kojom je Novi Sad oštećen za više od tri miliona evra i koju je EU uvrstila među pet najvećih korupcionaških priča u Srbiji.
Gojkovićeva je kao gradonačelnica Novog Sada pre osam godina potpisala ugovor sa ATP Vojvodinom o izgradnji nove autobuske stanice. Iako je objekat završen, nije pušten u saobraćaj, preduzeće je zbog dospelih rata kredita otišlo u stečaj, a vlasnik Ilija Dević tužio je Novi Sad zbog neispunjenja ugovornih obaveza.
Prvobitno je Grad bio dužan da mu isplati blizu 13 miliona evra, ali je presuda kasnije preinačena na tri miliona evra plus kamate. Odgovornost za štetu nikada nije istražena, a Gojkovićeva je iz te priče iznenada nestala. Protivnici SNS-a kojem je prišla posle izbora, krajem 2012. tvrdili su da je Gojkovićeva "primer da je borba protiv korupcije selektivna, a pravda u njenom slučaju nedostižna".
Na medijskom tapetu našla se u julu prošle godine kada je otkriveno da, iako njena Narodna partija posle kolektivnog učlanjenja u SNS, više nije imala predstavnike u parlamentu, i dalje je primala 8.000 evra mesečno iz državne kase.
Nova predsednica srpskog parlamenta u politiku je ušla 1990. kao jedan od osnivača Srpske radikalne stranke. SRS je napustila početkom 2008, a s jeseni te godine odbila je Vučićev poziv da priđe SNS-u i osnovala svoju Narodnu partiju. Ubrzo je pristupila koaliciji DSS Vojislava Koštunice i NS Velimira Ilića. Na izbore 2012. izašla je u okviru URS Mlađana Dinkića. Iz te grupacije je izbačena s obrazloženjem da je dva poslanička mandata sa liste URS-a ponudila i Borisu Tadiću radi većine za formiranje Vlade u kojoj bi bio DS. Krajem iste godine kolektivno učlanjuje svoju partiju u SNS.
Kad se Šešelj vrati...Osam meseci pre nego što je pristupila SNS-u Gojkovićeva je u jednom intervjuu rekla okolnosti idu na ruku Nikoliću i Vučiću. |