Liht: Dijasporu sapliću mediokriteti
Sonja Liht je sa svojom nevladinom organizacijom Beogradski fond za političku izuzetnost pre nekoliko godina bila angažovana u dovođenju grupe studenata iz inostranstva poreklom iz Srbije sa ciljem da se što intenzivnije ostvari komunikacija između matice i budućih stručnjaka.
- Nakon tri nedelje prakse u našim ministarstvima napravili su izveštaje sa određenim predlozima i primedbama, ali ne znam da li se posle nešto desilo sa tim njihovim sugestijama - kaže Liht za "Vesti".
Šta je sa tim projektom sada?
- Nažalost, taj dolazak studenata nije nastavljen, a ja mislim da je izuzetno važno otvoriti
Savetnici iz rasejanjaSledi formiranje nove vlade, Lazar Krstić ostaje ministar finansija, da li bi još neko iz dijaspore mogao da bude deo nove vlade? |
institucije za stažiranje i praksu tim mladim ljudima, kao i uspostaviti institucionalni okvir za naše stručnjake koji su se ostvarili u inostranstvu i koji su apsolutno spremni da nam svojim znanjem i iskustvom pomognu. Inicijativa, međutim, mora poteći od države.
Nisu li to prevelika očekivanja od države koja do krajnjih granica otežava i poskupljuje nostrifikaciju stranih diploma?
- To je već tragikomično, pa ministru Lazaru Krstiću još nije nostrifikovana diploma! Isto je bilo i sa Božidarom Đelićem. Čak i da je neko mazohista i da hoće da prođe to maltretiranje, ne može neko ko ima ozbiljan posao i karijeru da na nostrifikaciji gubi vreme i energiju.
Šta je razlog tom saplitanju na svakom koraku mladih stručnjaka koji bi želeli da se vrate u Srbiju?
- Mi imamo dosta mediokriteta u našim institucijama, a nažalost i u dobrom delu univerziteta koji neće takve ljude u svojoj blizini. Znam za vrhunske stručnjake sa najpoznatijih svetskih univerziteta, a onemogućeno im je ovde da rade. Mogli bi bar kao gostujući profesori da prenose znanje, ali ih u tome sprečava zavist i strah mediokriteta jer bi oni razotkrili kakve ovde sve "rupe" imamo.
Niske graneDržava kao da nije svesna koliko su naši stručnjaci neiskorišćeni resurs?
|