Dijaspora može doprineti oporavku zemlje
Dijaspora može da bude jedan od ključnih faktora za uspeh prestojećih sveobuhvatnih reformi u Srbiji, jer poseduje neophodne kvalitete, ali inicijativa mora biti na strani države, rečeno je na konferenciji za novinare Kancelarije Vlade Srbije za dijasporu i Srbe u regionu.
Direktor Kancelarije Slavka Drašković rekla je da dijaspora poseduje stručne kadrove, i orjentisanost ka maloj i srednjoj privredi, ali njeno uključivanje u reforme mora da bude radi sticanja profita, a ne na humanitarnoj osnovi.
Ona je navela da u dijaspori živi preko 3,5 miliona ili više od trećine Srba, a među njima najmanje 100.000 visokoobrazovanih i više od 10.000 stručnjaka iz različitih oblasti. Samo u SAD ima oko 2.000 doktora nauka i drugih stručnjaka, ali i veliki broj uspešnih poslovnih ljudi.
Prema nekim procenama, istakla je Draškovićeva, dijaspora raspolaže resursom od oko 30 milijardi evra, od kojih tek delić ulazi u Srbiju putem doznaka.
Predsednik Beogradskog fonda za političku izuzetnost Sonja Liht rekla je da postoji spremnost dijaspore da doprinese oporavku zemlje, ali da inicijativa za njeno uključenje mora biti na strani države.
Lihtova je ukazala na to da jedan od kamena spoticanja jeste nostrifikacija inostranih diploma, kao i činjenica da još nema nacionalnog okvira kvalifikacija.
Predstavnik Skupštine Srba južne Francuske, privrednik iz Liona Milovan Jovanović istakao je da je najvažniji preduslov za priliv investicija iz inostranstva za Srbiju da "drži reč".
"Možemo više da ulažemo, možemo i da lobiramo da stranci ulažu u Srbiju, ali vi morate da poštujete obećano. Najveća bolest Srbije je da se ne drži reč. Ako hoćemo nešto da nudimo Zapadu, moramo to da menjamo", poručio je Jovanović.
Napominjući da je oblast Liona jedan od najbogatijih regiona u Evropskoj uniji, Jovanović je najavio da će 11. juna u tom gradu srpska dijaspora, u saradnji sa Kancelarijom za dijasporu, organzovati srpsko-francuski poslovni forum da bi doprinijela porastu investicija u Srbiju.