Istraživanje: 55% građana podržava članstvo Srbije u EU
Više od polovine građana podržava članstvo Srbije u EU uglavnom iz ekonomskih razloga, poput šanse za zapošljavanje i boljeg standarda, ali smatra da će Srbija biti podređena u procesu pregovora, pokazalo je istraživanje javnog menjenja o EU i evropskim integracijama.
"Drago mi je što vidimo blagi pozitivni trend podrške članstvu EU jer, prema istraživnaju, 55 odsto građana podržava članstvo Srbije u EU što pripisujemo novoj fazi odnosa Srbije i EU", rekao je šef Delegacije EU u Srbiji Majkl Devenport na predstavljanju istraživanja.
Strah za srpsku poljoprivreduOko 50 odsto građana veruje će Srbija postati članica EU za 10 ili manje godina i da će to uglavnom doneti više koristi nego štete. Građani očekuju i da će se zbog članstva poboljšati prilike u svim oblastima, pre svega kada je reč o investicijama, životnoj sredini, zaradi i mogućnosti zapošljavanja. Izvesne bojazni postoje kada je reč o posledicama članstva na poljoprivredu, što je navelo 32 odsto ispitanika, a 67 odsto izdvaja tu oblasti kao prioritet za pomoć EU. |
Devenport je rekao da je pozitivno i to što 56 odsto građana podržava dijalog sa Prištinom, što pokazuje da građani shvataju da se u dijalogu rešavaju konkretna pitanja u korist građana na Kosovu. Prema istraživanju koje je sproveo u februaru TNS Medijum galup (Medium Gallup) na više od 1.200 ispitanika, 55 odsto građana u potpunosti ili uglanvom podržava članstvo Srbija u EU, a 39 odsto uopšte ili uglavnom ne podržava.
Istovremeno, na referendumu bi se 53 odsto građana izjasnilo za ulazak Srbije u EU, što predstavlja stabilan trend, dok se razlika u procentima građana koji podržavaju članstvo u EU i onih koji bi to podržali i na referendumu objašnjava neodlučnim građanima kojima se teže opredeljuju na referendumu.
Protiv članstva na referendumu bi glasalo 31 odsto građana, dok se procent građana koji ne bi glasali smanjio sa 13 odsto u aprilu 2013. na 8 odsto u februaru ove godine. To se objašnjava smanjenje broja neodlučnih građana. Većina građana ili 56 odsto smatra da će Srbija u pregovorima o članstvu biti podređena i smatraju da je EU ne tretira pošteno već lošije nego druge zemlje u regionu.