Kosovski parlament samo za Albance
Srpski poslanici u kosovskom parlamentu zajedno sa predstavnicima drugih manjina bojkotovaće rad tog tela sve dok se sa dnevnog reda ne skine izmena Zakona o opštim izborima. Ovo za "Vesti" kaže Saša Milosavljević, šef poslaničke grupe Samostalne liberalne stranke. Sporne izmene Zakona smanjuju broj birača srpske nacionalnosti, raseljenim licima komplikuju prijavu i pravo da glasaju, kontrolu izbornog procesa prepuštaju u najvećoj meri albanskim partijama, i smanjuju broj mesta za Srbe (i ostale manjine) u kosovskom parlamentu na deset.
- Na zajedničkom sastanku svi predstavnici manjina doneli su odluku da ne učestvuju u radu Skupštine Kosova dok se zakon na povuče. Taj predlog je uvršten na dnevni red mimo procedure. Do poslednjeg časa nije predstavljeno kako nam se sve umanjuju prava. U četvrtak taj zakon nije došao na red, u petak nismo otišli i nije bilo kvoruma - kaže Milosavljević.
Nekim čudom ili nemarnošću poslanika manjina, Zakon o opštim izborima, za razliku od zakona o lokalnim zajednicama, nije uvršten u kosovski ustav kao zakon o posebnim pravima za zajednice. Zato danas, za uskraćivanje prava Srbima da biraju i budu birani, nije potreban glas srpskih poslanika. Milosavljević dodaje da upravo zato oni nemaju veliki prostor za pregovore, ali da će u obaranju zakona ići do Ustavnog suda.
Prvi put zajednoU kosovskom parlamentu je 25 poslanika manjina, pripadnika romske, aškalijske, turske, bošnjačke i zajednice Goranaca, kao i 13 srpskih poslanika. Ovo je prvi put da su oni tako jedinstveno i javno nastupili boreći se za prava svojih sunarodnika. |
- Ne možemo ih ucenjivati jer im je za usvajanje izmena ovog zakona dovoljna prosta polovina od ustanovljenog kvoruma. Ali, mi smo se konsultovali sa Asocijacijom srpskih pravnika, i oni su nam rekli da ukoliko ne učestvujemo u donošenju zakona imamo pravo da se žalimo Ustavnom sudu i da oborimo zakon - kaže Milosavljević.
SLS je partner u kosovskoj vladi sa partijom Hašima Tačija - PDK, međutim u ovom nezvaničnom predizbornom procesu ne želi da se kocka sa glasačima koji se i dalje dobijaju na nacionalnoj osnovi.
- Nijedna albanska stranka u kosovskom parlamentu nije spremna da se složi sa tim da Srbi imaju rezervisana mesta, jer bi im se to odrazilo na birače. Bez obzira na to što su neki politički lideri govorili pre nekoliko meseci, taj odnos se odavno ohladio i evidentno je da ništa povodom toga ne žele da urade. Sada ne žele ni da se oglase - zaključuje Milosavljević.
Poruke iz GračaniceDirektor Građanske inicijative Srpska Vladeta Kostić pozvao je na protestu u Gračanici poslanike srpske i drugih manjinskih zajednica u Skupštini Kosova da ne učestvuju u "daljoj diskriminaciji i administrativnom i tehničkom čišćenju Srba na ovim prostorima". Da neko želi da spreči Srbe da izađu na (kosovske) izbore i imaju pravu vlast, slaže se i gradonačelnik Gračanice Branimir Stojanović. |
Balje: Ima i neslaganja, o bojkotu u utorak
- Zakon o opštim izborima izazvao je pometnju u parlamentu. Mi, poslanici manjina, a to je prilično veliki broj, imali smo određene zajedničke stavove, između ostalog i interesovanje za rezervisana mesta. Međutim, kako se priča i u stranim ambasadama i kompetentnim institucijama, smatra se da smo iskoristili tu opciju, odnosno da su završena dva izborna kruga u kojma su po Ahtisarijevom planu nama bila obezbeđena i rezervisana mesta u Skupštini. A, albanska strana nije rapoložena da nam to omogući i treći put. Na inicijatvu srpskih poslanika mi smo pozvani da bojkotujemo rad Paralmenta. Međutim, postoje neka neslaganja, kaže Duda Balje, poslanica u kosovskoj skupštini ispred koalicije Vakat.
- Predsatvnici Srba se najviše interesuju za pravo glasa interno raseljenih lica, a kosovski zakon kaže da te osobe moraju imati validna kosovska dokumenta. Ako ih nemaju ne mogu da učestuju na izborima. Našu poslaničku grupu koja je jako uticajna, a čine je Bošnjaci, Turci i Romi, ova tema ne dotiče, a drugi članova zakona nam ne smetaju. Tako da ćemo sutra imati sastanak i odlučiti da li ćemo učestvovati u bojkotu rada parlameta ili ne, zaključuje Balje.