EU: Srbija, sankcije, Rusija... nije vam lako
Evropska unija (EU) po pravilu poziva zemlje na putu ka članstvu u EU da se, kao sada posle zavođenja sankcija Rusiji, priključe politici Unije, ali to nije obaveza, a kada je reč o Srbiji, donekle postoji i razumevanje za složene odnose Beograda s Moskvom.
To su izvori u Evropskoj komisiji u Briselu rekli agenciji Beta na pitanje da li će EU ili većina zemalja članica vršiti pritisak i tražiti od Srbije da se prikloni politici sankcija EU prema Rusiji, iako Srbija ima dugogodišnje bliske spoljnopolitičke veze i krupne
ekonomske interese s Rusijom, kao i to da je vlada u Beogradu svoj stav iskazala kroz poruku da su za Srbiju "i Ukrajina i Rusija prijateljske zemlje".
Pročitajte još:* Srbija i Krim: Beograd kupuje vreme |
Maja Kocijančič, portparolka visoke predstavnice za spoljnu politiku i bezbednost EU Ketrin Ešton, prenela je zvaničan stav da "EU uvek po pravlu poziva treće zemlje da se usaglase s njenim stavovima, posebno kad su u pitanju sankcije".
Kako je objasnila, "to posebno važi za zemlje kandidate i potencijalne kandidate koje su se preko Sporazuma o pridruživanju obavezale da povećavaju usaglašenost s spoljnopolitičkim pitanjima EU - njihov napredak se ocenjuje i po tome". "Ali, konačna odluka je i dalje na samim tim trećim zemljama", navela je Maja Kocijančič.
Bilo odstupanja i ranijeUpućeni zvaničnik u Savetu ministara EU je Beti rekao da su "neke zemlje kandidati i potencijalni kandidati za članstvo već prihvatile da takođe primenjuju sankcije EU prema Rusiji, ali neke, među kojima je Srbija, nisu, jer to i nije obaveza za njih zato što nisu članice EU". "Takvih situacija je bilo i ranije, iako se u EU od kandidata koji |
Zvaničnik u Evropskoj komisiji (EK) koji je želeo da ostane anoniman, potvrdio je da je "uobičajeno da zemlje koje pregovaraju o članstvu u EU prihvate spoljnopolitičke stavove i krupne spoljnopolitičke poteze EU".
"Ali, to nije obaveza, jer te zemlje još nisu članice EU i, prema tome, od njihove volje zavisi da li će, kao Srbija u ovom slučaju, usaglasiti svoje sa stavovima EU", naveo je taj zvaničnik. On je napomenuo da "Srbija i još neke zemlje kandidati za članstvo
ni ranije nisu svaki put prihvatale sankcije i slicne poteze, tako da to sad, i to još mnogo više, imajući u vidu okolnosti, uopšte nije iznenađenje".
"Za to postoji izvesno razumevanje, iako neki u EU očekuju da Srbija ipak na neki način stavi do znanja da takođe 'razume' politiku i poteze EU u ukrajinskoj krizi", predočio je izvor u EK.