Katastar važniji od spiskova nestalih
I treći po redu susret u poslednjih godinu dana šefice hrvatske diplomatije Vesne Pusić i srpskog vicepremijera Aleksandra Vučića nije mogao da prođe bez šamara koje zvaničnici iz Zagreba redovno udaraju svojim kolegama u Beogradu.
Hrvatski udarci srpskim vlastodršcima za koje ovi dobrovoljno podmeću obraze usledili su zbog navodnih spiskova nestalih Hrvata u proteklom ratu, a za koje Zagreb tvrdi da ih Beograd uporno krije. Ti spiskovi su, inače, i uslov Hrvatske za povlačenje tužbe za genocid protiv Srbije. Usput, niko ne zna ko je iz Beograda (i da li je uopšte) tražio od Zagreba da odustane od te tužbe!?
Embargo na iskaze svedokaMeđunarodni sud pravde u Hagu stavio je embargo na objavljivanje iskaza svedoka na glavnoj raspravi u sporu
|
Koordinacija srpskih udruženja porodica nestalih sa prostora bivše Jugoslavije ocenila je ponašanje Zagreba "neiskrenim i dvoličnim", jer u Hrvatskoj još nisu ekshumirana tela 150 Srba ubijenih u Oluji (po evidenciji Veritasa, takvih je oko 400) a čija su grobna mesta poznata nadležnoj komisiji u Zagrebu.
- Podržavamo sve akcije na rasvetljavanju sudbina nestalih, bez obzira na naciju i veru, ali, držanje lekcija od onoga ko bi po tom pitanju trebalo da primi lekciju nije put ka bržem rasvetljavanju sudbine nestalih - poručila je Koordinacija nestalih Srba i podsetila da su nadležni u Beogradu, za razliku od onih u Zagrebu izvršili sve ekshumacije na poznatim grobnim mestima.
To udruženje nije zadovoljno ni radom Komisije za nestale Vlade Srbije koja izbegava da Hrvate suoči sa spiskovima nestalih Srba i nada se da će se nakon izbora 16. marta nova vlast u Beogradu rešavanje problema nestalih Srba konačno svrstati među prioritete svoga rada.
Da licemerju nema kraja, svedoče i hrvatski mediji koji su ocenili da najvažniji razlog posete Pusićeve Beogradu nisu bili spiskovi nestalih i odustajanje od tužbe za genocid već preuzimanje oko 39.000 fotografija teritorije Hrvatske koje je bivša JNA snimila iz vazduha šezdesetih godina prošlog veka. Ti snimci biće od velike pomoći Hrvatskoj u rešavanju 800.000 zahteva za legalizaciju.