Srpski bogoslovi u Kijevu spaseni pred svitanje
Bogoslove Nemanju Spasojevića iz Bijeljine i Vladana Miličića iz Zvornika, koji imaju 22 godine i studenti su druge godine pravoslavnog Teološkog fakulteta u Kijevu u noći između subote i nedelje diplomatsko osoblje evakuisalo je u Ambasadu Srbije, jer su demonstranti upali u kompleks manastira Kijevsko-pečerske lavre.
- Naše studente smo evakuisali u nedelju pre svitanja, oko tri sata ujutru. I niko nam oko toga nije pravio problem. Bogoslove smo zatekli prilično uznemirene i uplašene gužvom i dešavanjima u manastirskom kompleksu. Spasojević i Miličić su zbrinuti u Ambasadi Srbije, dobro su i već su se javili roditeljima da su živi i zdravi. Pošto su obojica državljani Bosne i Hercegovine, oni su pod konzularnom zaštitom naše ambasade i sad tražimo najpogodniji način da ih što pre vratimo kući. I ostali naši građani, kao i državljani BiH i Crne Gore o kojima takođe brine naša ambasada, dobro su koliko to može da bude u ovim složenim okolnostima - izjavio je za "Vesti" Rade Bulatović, ambasador Srbije u Ukrajini.
Kijev: Demonstranti u manastiru, srpski bogoslovi bezbedni u ambasadi! |
Kijevsko-pečerska lavra pripada Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi autonomnoj u okviru Ruske pravoslavne crkve. Budući da u Ukrajini takođe deluje otcepljena Ukrajinska pravoslavna crkva demonstranti su upali u prvi deo svetinje, gde je administrativno sedište i istakli zahtev da se manastirski kompleks preda toj otcepljenoj crkvi.
Demonstranti su upali u lavru dok se na Trgu nezavisnosti u Kijevu obraćala nekadašnja ukrajinska premijerka Julija Timošenko.
Svetinja na listi UneskaKijevsko-pečerska lavra jedan je od najznačajnijih pravoslavnih spomenika za Ruse i Ukrajince. Nalazi se na južnim padinama Kijeva. Svetinja je podignuta u doba Kijevske Rusije, a nastala je na mestu gde je do 1015. godine bio manastir u lavri (pećini). Tu prvobitnu pečersku lavru, s pogledom na reku Dnjepar osnovao je asketa Ilarion Kijevski i u njoj živeo do 1051. godine kada je postao kijevski mitropolit. |
Prema izveštajima ukrajinskih medija, antiruski nastrojeni demonstranti ipak nisu nasilnički upadali u monaške kelije i studentski internat niti su fizički maltretirali 150 monaha i 400 studenata bogoslovlja, ali su postavili obezbeđenje ispred manastira i oko njega da bi ga zaštitili od razbojničkih pljačkaških grupa koje haraju Kijevom.
Ukrajinske televizije javljaju da su "odredi samoodbrane" sa kijevskog Trga nezavisnosti, Majdana, organizovali čuvanje lavre kako bi sprečili moguću pljačku crkvene imovine i dragocenosti posle spekulacija da radikalni demonstranti planiraju upad u taj crkveni kompleks.