I kontrolori letenja lete u pečalbu
Kada je potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić navodno lupio vratima jer su mu srpski kontrolori letenja tražili 13. platu, prva posledica bila je ispadanje cilindra iz brave vrata koja je Vučić zalupio navodno ljut na kontrolore što nemaju osećaj za tešku ekonomsku situaciju u zemlji.
Vučić je tada prevideo da se njihove plate ne isplaćuju iz budžeta, već iz Eurokontrola u Briselu, čiji je Srbija član, ali pokazalo se da to nema veze.
Nije mnogo vremena prošlo, a sa čelne funkcije u Kontroli leta razrešen je Vladimir Cvijan i na njegovo mesto doveden Radojica Rovčanin. Ni tu nije kraj, pa se tako u beogradskim medijima pojavila informacija kako "srpsko nebo uskoro možda neće imati ko da nadgleda, jer će traženi srpski kontrolori krenuti put drugih država u kojima su plate za ovaj izuzetno odgovoran posao daleko veće".
Nebo na dlanuSrpska Agencija za kontrolu letenja kontroliše vazdušni prostor Srbije, bez Kosova, 55 odsto BiH, Crne Gore i dela južnog Jadrana u ukupnoj površini od 155.000 kvadratnih kilometara. Centar Oblasne kontrole letenja na aerodromu u Beogradu proglašen je za drugi najbolji u Evropi. Inače, broj službenika u kontroli određuje Eurokontrol na osnovu obima saobraćaja u vazdušnom prostoru koji naša zemlja kontroliše. |
Plata kontrolora u Srbiji je u rasponu od 250.000 do 470.000 dinara, dok im se u zemljama poput Emirata ili na Dalekom istoku nudi i 30.000 evra uz zaposlenje članova porodice, plaćen smeštaj i druge privilegije. Takve ponude mnogi su prihvatili. Da Srbija ne zaostaje samo za bogatim Arapima svedoči i podatak, koji mediji navode, da su plate veće i u Mađarskoj, Hrvatskoj, te čak i Albaniji.
- Vazduhoplovstvo se u svetu ubrzava i saobraćaj nad Evropom će se do 2020. godine udvostručiti. Izuzetna primanja i laka procedura zapošljavanja stranaca su primamljiva za mnoge moje kolege. Ipak, to ne ugrožava sistem kontrole letenja u Srbiji. SMATSA stipendira studente koji su posle višegodišnjim ugovorima vezani za nas jer u suprotnom moraju da vrate novac uložen u njihovo školovanje. Podsećam, školovanje kontrolora staje oko 40.000 evra - naveo je Bruno Genel, direktor u SMATSA.
Školski centar Agencije za kontrolu letenja inače je dosad odškolovao više od 2.100 pilota, što iz naše zemlje, što iz inostranstva i oni od starta rade po svetu.