Vezali ruke i konzulatima
Najavu vladajuće srpske garniture da će kampanja za martovske parlamentarne izbore biti kratka očigledno će najviše osetiti dijaspora Srbije. Diplomatsko-konzularna predstavništva (DKP) u inostranstvu, koja treba da se uključe u evidentiranje birača i otvaranje biračkih mesta, do zaključenja ovog broja "Vesti" još nisu na svojim internet prezentacijama postavila obaveštenje da su izbori zakazani za 16. mart i da državljani Srbije koji žele da glasaju u inostranstvu treba da se prijave do 22. februara u najbliže DKP Srbije.
- Moramo da čekamo zvanične instrukcije iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije. Takva je diplomatska praksa. Svesni smo da se svakim izgubljenim danom osoblju ambasada i konzulata nagomilava posao evidentiranja birača, kao i da naši građani u inostranstvu imaju sve manje vremena za prijavljivanje. Na kraju će se kola slomiti na dijaspori, ali i na ambasadama i konzulatima, ako odziv birača i broj otvorenih birališta u dijaspori bude minoran - rečeno je "Vestima" u više srpskih DKP-a u svetu.
Pročitajte još: |
Aleksandar Čotrić, predsednik skupštinskog Odbora za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu, smatra da diplomatsko osoblje svojom dobrom voljom može i nezvanično da informiše ljude u rasejanju ili ih uputi na veb sajt Ministarstva pravde i državne uprave Srbije gde je postavljeno obaveštenje.
- Pre svega, bilo bi dobro da DKP najpre pomognu onima koji treba da glasaju prvi put. Preliminarno informisanje birača od koristi je i konzulatima jer im olakšava i ubrzava posao evidentiranja glasača - kazao je Čotrić.
Podsećanja radi, na ranijim izborima bilo je neophodno najmanje 100 evidentiranih birača da bi se otvorilo glasačko mesto u inostranstvu. Tako je 2012. godine otvoreno 38 biračkih mesta u 22 zemlje, dok je 2008. bilo 75 biračkih mesta u 42 države, a od ukupnog broja birača upisanih u Posebnu evidenciju birača u inostranstvu, glasala je samo trećina.
Hiljade kilometara do biralištaAleksandar Čotrić napominje da je prepreka u ostvarenju biračkog prava i ogromnu udaljenost ambasada i konzulata Srbije od mesta stanovanja velikog broja pripadnika dijaspore i ta udaljenost može da bude i do nekoliko hiljada kilometara. |
- Izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika 2004. omogućeno je glasanje našoj dijaspori. Iako je u međuvremenu uočeno niz manjkavosti u izbornom procesu, od tada ništa nije učinjeno da se rasejanju omogući da glasa poštom jer to postoji u mnogim državama sveta - kaže Čotrić.
Dijaspora bi se više angažovala da se prijavi i izađe na birališta, smatra Čotrić, ako bi u parlamentu Srbije imala svoje direktne predstavnike.
- Ništa do sada nije učinjeno da se dijaspori obezbedi da od ukupno 250 poslanika skupštinskog saziva nekoliko njih direktno bira rasejanje iz svojih redova, u posebnoj izbornoj jedinici. Ako znamo da u inostranstvu živi oko 40 odsto ukupnog srpskog korpusa, neophodno je da obezbedimo našoj dijaspori da, poput Italijana, Grka, Makedonaca ili Hrvata, ima svoje neposredno izabrane predstavnike u otadžbinskom parlamentu, koji će zastupati njihove specifične interese i potrebe - rekao je Čotrić.