Dijaspora glasa po starom spisku?
Hitno raspisani parlamentarni izbori po svemu sudeći doneće ponovo probleme dijaspori Srbije. Birači u evropskom i prekomorskom rasejanju već se pitaju da li će glasati po starim nepreciznim spiskovima i da li će do biračkog mesta morati da pređu od više desetina do nekoliko stotina ili hiljada kilometara.
Pitanje je da li će biti vremena, budući da su izbori zakazani za 16. mart, da se evidentiraju svi glasači u inostranstvu i da se po potrebi otvore i nova birališta pored već poznatih u diplomatsko-konzularnim predstavništvima. Rasejanje sumnja da je u trci za što brži izlazak na birališta dijaspora zaboravljena, kao i više puta do sada.
- Nadležna državna institucija, Ministarstvo pravde i državne uprave čeka objavu u "Službenom glasniku" da su izbori raspisani, da bi potom izašlo s uputstvima kako i gde će u inostranstvu građani Srbije moći da iskoriste svoje biračko pravo i glasaju 16. marta - nezvanično je rečeno "Vestima" u Vladi Srbije.
U Kancelariji za saradnju sa dijasporom i Srbima u regionu podsećaju da je njihov domen da samo informišu dijasporu kako i gde birači mogu da se evidentiraju i gde će sve biti otvorena birališta.
Rok za prijavu 22. februarMinistarstvo pravde i državne uprave Republike Srbije izdalo je Obaveštenje za upis u birački spisak glasača u inostranstvu. Građani Srbije koji žele da glasaju u inostranstvu svoje podatke lično treba da dostave do 22. februara 2014. diplomatsko-konzularnim predstavništvima Republike Srbije u svetu. Jedinstveni birački spisak se zaključuje 28. februara u ponoć. |
- Čim budemo imali sve relevantne podatke objavićemo ih na našoj internet prezentaciji i proslediti medijima - rekla je za "Vesti" Nikolina Milatović Popović, pomoćnica direktorke Kancelarije za dijasporu.
Podsećanja radi, na ranijim izborima bilo je neophodno najmanje 100 evidentiranih birača da bi se otvorilo biračko mesto u inostranstvu. Tako je 2012. godine bilo otvoreno 38 biračkih mesta u 22 zemlje, dok je 2008. bilo otvoreno 75 biračkih mesta u 42 države, a od ukupnog broja birača upisanih u Posebnu evidenciju birača u inostranstvu, glasala je samo trećina.
- Izmenama Zakona o izboru narodnih poslanika 2004. godine prvi put je omogućeno glasanje na predsedničkim i parlamentarnim izborima našoj dijaspori i birališta su otvorena u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, uz prethodnu registraciju. Iako je u međuvremenu uočeno niz propusta i manjkavosti u izbornom procesu, od tada ništa nije učinjeno da se dijaspori olakša glasanje, ali i da dobije svoje predstavnike u parlamentu Srbije - podseća Aleksandar Čotrić, predsednik skupštinskog Odbora za dijasporu.
- S obzirom na ogromnu udaljenost ambasada i konzulata Srbije od mesta stanovanja velikog broja pripadnika naše dijaspore, koja iznosi i po nekoliko hiljada kilometara, oni su praktično onemogućeni da glasaju i ispune jedno od osnovnih ustavnih prava. Zato od više stotina hiljada državljana Srbije koji žive u inostranstvu glasa manje od pet odsto - upozorava naš sagovornik.