Srpske televizije u rukama stranaca
Medijski prostor u Srbiji kao da postaje novo poprište za nadmetanje. Srbija nije zemlja za koju bi se moglo reći da je nekakav ekonomski tigar, nismo više ni država u epicentru konflikta na Balkanu, a opet najveće svetske televizije su se ili već pozicionirale na ovim prostorima, ili su namerile da to učine.
U tim poslovima dominira strani kapital i licence za emitovanje programa. Podsetimo, pored RTS-a kao javnog servisa, u Srbiji program emituje još samo Pink kao televizija u vlasništvu srpskog biznismena Željka Mitrovića. Grčki vlasnici odavno su preuzeli B92 i Prvu, a u novom talasu televizija led je probila TV Nova. Da nije reč tek o još jednom kablovskom kanalu, već o ozbiljnom medijskom projektu svedoči i ko je došao na otvaranje televizije. Premijer Ivica Dačić i ministar trgovine Rasim Ljajić u društvu nemačkog ambasadora Hajnca Vilhelma poželeli su sreću televiziji koja kreće s velikim ambicijama.
Nemački investitor Bernt Matijas Ditel rekao je da je u pitanju bilo ulaganje vredno više desetina miliona evra, koje će omogućiti otvaranje 450 novih radnih mesta, i izrazio je uverenje da će televizija Nova biti korisna i za građane Srbije i za formiranje nove medijske slike.
N1 čoveku iz CNN-aSporazum o saradnji sa kompanijom Turner Broadcasting System Europe Limited, koja je vlasnik kanala CNN internešenel, omogućio je kanalu N1 da postane ekskluzivni partner CNN u regionu. |
- Ne vidim da u nastojanju velikih medijskih kuća da se pozicioniraju na Balkanu postoji nekakva politička agenda. Sa tim je završeno odavno. Imale su zemlje u regionu priliku da vide kako odlaze nevladine organizacije koje su imale i političku ulogu, a kad je reč o novim televizijama sasvim je normalno da kapital nastoji da se širi. Takvih poslova ima svuda po Evropi i dobro je da velike kuće nalaze ekonomski interes u Srbiji - kaže Nadežda Gaće, glavna urednica "Novog magazina" i bivša čelnica Nezavisnog udruženja novinara Srbije i dugogodišnji televizijski novinar.
Ovde se medijska ofanziva stranaca na Srbiju ne završava, pa tako na scenu stupa još jedna regionalna informativna televizija N1, nastala u saradnji s globalnom TV mrežom CNN čiji je ekskluzivni partner za region, tačnije.
Za potrebe kanala N1, grafički dizajn i vizuelni identitet stvara jedna od vodećih kreativnih agencija iz SAD, Renderon. S tehničkim partnerima, N1 kreira najsavremeniji sistem za prikupljanje, obradu i emitovanje vesti iz tri glavna produkcijska centra u Beogradu, Sarajevu i Zagrebu.
Glavni investitor N1 projekta je Junajted grupa, vodeća "pej TV" platforma u jugoistočnoj Evropi, koja obuhvata i Telemah BiH i Telemah Sloveniju, najveće kablovske operatere u Bosni i Hercegovini i Sloveniji, SBB, najvećeg kablovskog operatera u Srbiji, kao i Total TV, najveću satelitsku platformu u jugoistočnoj Evropi.
U oktobru 2013. godine, svetski vodeći investicioni fond KKR sa sedištem u Njujorku preuzeo je Junajted grupu, što je prva direktna investiciju KKR-a u jugoistočnoj Evropi.
Televizija N1 će kao regionalni partner kompanije CNN emitovati program iz tri centra u Beogradu, Zagrebu i Sarajevu, kao i iz lokalnih centara smeštenih po gradovima celog regiona, a program će moći da prati više od 15 miliona gledalaca u tri zemlje.
Manter umešao prsteViši savetnik Junajted grupe i bivši ambasador SAD u Srbiji Kameron Manter rekao je da je početak rada te regionalne televizije "važan korak u integraciji regiona u EU" i u prihvatanju njenih visokih standarda za kanale sa celodnevnim informativnim programom.
|