Velika Albanija guta i Srbe
Korak po korak pred našim očima ostvaruje se dugogodišnji san Albanaca o stvaranju velike Albanije, a da srpska država ne samo da tu opasnost ignoriše već Srbe na Kosovu i Metohiji uporno i pod pretnjom prinude gura u institucije secesionističke pokrajine. Teritorijalne pretenzije Albanaca na susedne države odavno se ne kriju, a Sporazum o strateškom partnerstvu koji su u subotu, nakon zajedničke sednice dve vlade, potpisali albanski premijer Ed Rama i predsednik secesionističke vlade u Prištini Hašim Tači deo su tog istorijskog projekta ove mlade nacije.
Između ostalog, dvojica premijera su se dogovorila da je neophodno ubrzati rast nataliteta albanskog življa u južnom delu centralne Srbije, odnosno u opštinama Bujanovac, Medveđa i Preševo, kao da on i sada nije daleko iznad evropskog proseka.
- Već godinama upozoravam da sve što se među Albancima radi jeste deo jednog šireg plana, a da je konačni cilj stvaranje zajedničke države na etničkom načelu, drugim rečima velike Albanije. Ona se u različitim političkim krugovima naziva "prirodna Albanija", "zajednička država", ili nekim drugim imenom, ali de fakto to znači samo jedno - ujedinjenje Albanije sa Kosovom, uz teritorijalne pretenzije na veće delove Makedonije, Crne Gore, kao i na Preševsku dolinu - komentariše za "Vesti" poznati istoričar i dugogodišnji diplomata dr Dušan T. Bataković.
I dok je ovakve stavove i upozorenja deo srpske inteligencije ignorisao ili čak i ismevao, đavo je došao po svoje pa sada i aktuelna srpska vlast pripomaže albanskim aspiracijama.
- Naša država je u poslednje vreme sve činila da se taj albanski cilj ostvari. Ona je silom uterala kosovske Srbe u albanski sistem na Kosovu i Metohiji i pokazala se spremnom da prati prvenstveno albanske interese zarad krajnje neizvesnih evropskih integracija. Pomirenje u regionu je neophodno, ali ne isključivo na srpsku štetu. Da li je neko u Briselu pomenuo povratak 200.000 prognanika sa Kosova? Da li je fantomska zajednica srpskih opština uopšte rešenje koje odgovara Srbima? Većina Srba je bila protiv takve opcije i pokazaće se, bojim se, da su bili u pravu - dodaje Bataković koji se kao istoričar već trideset godina bavi Kosovom.
Samo neinformisane moglo bi da začudi što su dvojica albanskih premijera Rama i Tači za mesto "istorijskog događaja" izabrali Prizren, prestonicu srednjovekovne srpske države, gde je 1878. održana čuvena Prizrenska liga, kada su tadašnji albanski prvaci definisali nacionalni cilj - stvaranje zajedničke države svih Albanaca na balkanskim prostorima.
Na pitanje da bi neki susedi mogli da se zabrinu za svoje granice zbog zajedničke sednice dveju vlada, albanski premijer Rama poziva se na obećanje koje su dali svojim mentorima.
"Mi dobro znamo da sloboda, demokratija i identitet jedne nacije nemaju nikakve veze sa državnim granicama već sa vladavinom i aspiracijama za državu... Za nas je jasno da granice Albanije i Kosova podsećaju bilo na istorijsku nemogućnost s jedne strane ili na herojske napore koji su doveli do stvaranja dve albanske države jedne uz drugu, bilo na naše obaveze da održimo besu onima bez kojih bi slobodno i nezavisno Kosovo ostalo samo krvavi san, a to su SAD i EU".
Sve do vrha KopaonikaZa Dušana Batakovića nema spora da su Albanci dobro tempirali svoje poteze.
Demaći: Nacionalno ujedinjenjeJedan od vodećih političkih autoriteta na Kosovu Adem Demaći ocenio je da zajednička sednica Vlada Kosova i Albanije predstavlja "vrstu nacionalnog ujedinjenja".
|