URS: Građanima odgovara decentralizacija
Potpredsednica URS-a i predsednica beogradskog odbora stranke Suzana Grubješić rekla je, gostujući u Dnevniku RTS-a, da neposredan izbor gradonačelnika i odbornika ne odgovara strankama i centralama koje hoće da kontrolišu ko će predstavljati stranku u lokalnom parlamentu. Grubješić je istakla da to odgovara građanima, koji bi na taj način dobili šansu da izaberu dobru ličnost za predstavnika.
Predlozima zakona koje su Ujedinjeni regioni Srbije podneli Parlamentu, osim ostalog, predviđa se neposredan izbor gradonačelnika. URS predlaže i izmene i dopune Zakona o teritorijalnoj organizaciji, kako bi Vršac, Kikinda, Bor i Pirot mogli da dobiju status grada, kao i zakon o naknadama za korišćenje javnih dobara.
O izborima odlučuje SNSKada je reč o vanrednim parlamentarnim izborima, Suzana Grubješić jer rekla da je rekonstrukcija samo prelazni period i da će o izborima odlučiti najveća stranka, SNS. "Mi procenjujemo da će se to desiti najkasnije početkom marta i da će se, najverovatnije, spojiti beogradski i republički izbori", kaže Suzana Grubješić. Govoreći o izborima u Beogradu, istakla je da se Beogradska inicijativa integriše u gradski odbor stranke i da je važno da se pred Beograđane izađe sa jasnom politikom i kredibilnim kandidatima za odbornike. "Očekujem da izbori privuku veliku pažnju i da od građana Beograda zavisi ko će voditi prestonicu", ističe Suzana Grubješić. |
"Da ne bi bilo sumnje zašto to radimo ponovo, da podsetim da smo mi 2011. godine prikupili pola miliona potpisa za direktan izbor gradonačelnika. Sada smo to proširili i na odbornike", kaže Suzana Grubješić.
Kako je rekla, jedino se predsednik Republike bira direktno, a sve ostale biraju stranke koje predlažu liste, i ta nepravda bi konačno trebalo da se ispravi.
Potpredsednica URS-a ističe da se sve stranke zalažu za decentralizaciju, ali da je vreme a pređu sa reči na dela.
"Ovaj predlog da četiri opštine dobiju status grada ne košta ništa. Već su bile razne peticije, građani su se izjašnjaljavali o tome. A treći zakon uvodi pravičniju raspodelu između Republike, pokrajine i lokalnih samouprava", objašnjava Suzana Grubješić.
Govoreći o početku pregovora Srbije sa EU, Suzana Grubješić je rekla da je to dobra vest i da ne zna zašto bi neko bio protiv toga da Srbija dobije šansu da se transformiše u modernu zemlju.
"Najranije kada bismo mogli a uđemo u EU je 2020. godina, mada mnogi kažu da je to preambiciozno. Ali do tada moramo da znamo šta mi radimo ovde i kako da završimo ovu našu mučnu tranziciju kojoj ne vidimo kraj još uvek", kaže potpredsednica URS-a.