Prištinski mediji: Eštonova laže
Izveštaj visoke predstavnice EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton u Prištini je dobio negativne ocene, piše prištinska štampa.
Sadržaj izveštaja posrednice u razgovorima Beograda i Prištine je šokirao zvaničnu Prištinu, a prema pisanju dnevnika Koha ditore, evopska zvaničnica je u izveštaj uključila i neistine. Motiv za takav izveštaj, kako piše list, je bilo opredelenje da Srbija po svaku cenu dobije datum početka pregovora.
Neimenovani zvaničnik Vlade Kosova je naveo da nije onako kako je opisano u izveštaju. On je rekao da ne zna da li je trebalo po svaku cenu da Srbija dobije datum za početak pregovora sa EU, ali da je izveštaj bacanje prašine u oči.
Dnevnik je pokušao da dobije izjave zvaničnika Kosova koji su bili direktno uključeni u razgovore, ali ni Bljerim Šalja, koji je koordinator ekipe za pregovore a ni Edita Tahiri nisu odgovarali na telefonske pozive.
Dnevnik Tribuna piše da kao što se očekivalo, Kosovo nije dobilo nikakvu "nagradu".
Ešton je 16. decembra vladama članica EU dostavila izveštaj o Srbiji u kojem naglašava da vlasti u Beogradu zaslužuju da u januaru počnu pregovore o članstvu u EU, jer su ispunile sve uslove, posebno kad je reč o primeni aprilskog sporazuma o sređivanju odnosa s Prištinom.
Iljir Deda: Neke od netačnosti
Politički analitičar iz Prištine Iljir Deda ocenio je da u izveštaju visoke predstavnice Evropske unije Ketrin Ešton ministrima spoljnih poslova Evropske unije "ima mnogo materijalnih grešaka" i da je "on bio friziran".
Deda je rekao da je vrlo pažljivo pročitao izveštaj Eštonove o pregovorima Beograda i Prištine i ocenio da u njemu ima mnogo netačnosti.
"Recimo oko izlaska (Srba) na (lokalne) izbore. U izveštaju piše da je izašlo 30 odsto u Leposaviću, dok je prema rezultatima CIK-a izašlo 23 odsto. Ili, recimo, u izveštaju piše da je 3. novembra u severnoj Mitrovici bilo malih problema, dok je istina da svi mehanizmi na severu nisu uspeli da obezbede slobodan izlazak i slobodno glasanje", kazao je Deda.
Prema njegovim rečima, ne stoji ni konstatacija da su rasformirane stare struktura bezbednosti i pravosuđa na severu i izvršena njihova integracija u strukture Kosova, pošto je samo 16 pripadnika MUP-a Srbije do sada integrisano u Policiju Kosova.
Prema njegovim rečima, ni učlanjenje Kosova u regionalne forume ne ide kako treba i nije onakvo kako ga je predstavila Ketrin Ešton. "Realnost je drugačija od izveštaja. Tokom 2012. godine Kosovo je trebalo da bude članica 41 regionalne organizacije i to se nije dogodilo. Mnoge od tih organizacija ne uzimaju uopšte u obzir sporazum o fusnoti, odnosno o regionalnomcpredstavljanju Kosova", rekao je prištinski analitičar.