"Biserko nije kredibilna, daje paušalne ocene i laže"
Predsednica Helsinškog odbora za ljudska prava u Srbiji Sonja Biserko biće svedok Hrvatske u tužbi za genocid protiv Srbije. Informaciju Biserko nije želela da komentariše, samo je poručila da o tome "ne može da priča".
Profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu Branislav Ristivojević kaže da prvo treba videti o čemu će svedočiti Biserko, ali je istovremeno uveren da ona ne može biti kredibilan svedok.
- S obzirom na to koliko je neutemeljenih kvalifikacija, paušalnih ocena i laži iznosila u svojim javnim nastupima, ona je u dobroj meri dezavuisala samu sebe kao kredibilnog svedoka i mislim da će više štete naneti hrvatskoj strani nego što će joj koristiti. Svaki student pravnog fakulteta sa jednim zdravorazumskim pristupom mogao bi da u unakrsnom ispitivanju njeno svedočenje obori - kaže Ristivojević.
On pretpostavlja da se Biserko nije sama nudila za svedoka hrvatskom timu.
Prezir umesto sankcijaNa pitanje da li Srbija protiv svojih državljana može da povuče neke pravne sankcije kada oni nastupaju direktno protiv državnih interesa, poput oduzimanja državljanstva, Ristivojević odgovara da je protiv takvih poteza. |
- Verovatno su je pozvali na osnovu izveštaja njene nevladine organizacije u kojima sa paušalnim ocenama, dezinformacijama i lažima govori o Srbiji i stanju u srpskom društvu. Verujem da će kao svedok ići do kraja u skladu sa svojim izveštajima, ali će upravo zbog tih lako dokazivih laži biti lako osporiti njene navode. Jedno je kada za svoje plaćene usluge dobijate priznanja u inostranstvu od nekih drugih NVO organizacija, a nešto je sasvim drugo kada te dezinformacije iznosite u sudnici, gde ćete biti izloženi unakrsnom ispitivanju suprotne strane - dodaje Ristivojević.
Puno je nastupa Sonje Biserko koji su je preporučili Zagrebu poput rečenice iz jednog izveštaja njene NVO da "kada je reč o izbeglicama, Srbija je od samog početka opstruirala povratak (u Hrvatsku prim.aut) i ta tema je isključivo u funkciji ucene Hrvatske".
Dok se srpska vlada iz petnih žila upinje da Zagreb i Beograd povuku tužbu i kontratužbu za genocid, Hrvatska je nedavno ojačala svoj pravni tim koji će je zastupati pred Međunarodnim sudom pravde u Hagu u tužbi protiv Srbije. Među njima je Kir Starmer, dosadašnji glavni tužilac za Englesku i Vels. Taj potez ovdašnji pravnici ne vide kao gest strane koja razmišlja o povlačenju tužbe.
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivan Mrkić uzvratio je da i Srbija ima svoj tim koji predvodi Saša Obradović.
Ovaj pravnik već dugo zastupa Srbiju pred Međunarodnim sudom pravde - najpre u procesu ocene legalnosti jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova, a potom i u podnošenje kontratužbe Srbije protiv Hrvatske za genocid izvršen od 1991. do 1995. U timu su još Vladimir Cvetković, Igor Olujić, Dušan Ignjatović i Svetislav Rabrenović.
Pouzdani ko lanjski snegU jednom od izveštaja Helsinškog odbora objavljenog 2008, Sonja Biserko je sastavila spisak 57 nepodobnih ličnosti koje, prema njenom mišljenju ili mišljenju njenih sponzora, moraju biti pozvane na "odgovornost za svoje delovanje", a njihovi radovi "cenzurisani". Na njemu su čak bila i imena nekih pokojnika koji su za Biserko "mračni nacionalisti" i kao takvi opasni za srpsko društvo, mada "srbuju" kod Svetog Petra. |