Razvedeni se spore oko 25.000 dece
U Srbiji se godišnje rasturi 7.372 brakova, a roditelji se spore oko čak 25.000 dece! Nepisano je pravilo da dete uvek najviše pati kada se muž i žena razvode. Još ako se ono koristi za međusobna prepucavanja...posledice mogu biti dugoročne, nekad i trajne!
- Po pravilu, osim ako je majka bolesna, zavisna ili iz drugih razloga nesposobna da brine o detetu, mališani do tri godine se poveravaju na čuvanje njoj. Deca starija od 15 godina mogu sama odlučiti o tome kod koga će živeti. Ima i sve više zajedničkog starateljstva, mada je ono i dalje izuzetak. Zajedničko starateljstvo ne znači, kao u filmovima, da će dete dve nedelje živeti kod oca, a dva kod majke. Naprotiv, ono mora da ima stalno prebivalište, a roditelji se sporazumno dogovaraju kako će vršiti starateljstvo. Ako nastane spor, pokreće se parnica i uključuje se sud, priča načelnik Sektora Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalne politike za brigu o porodici Dragan Vulević uz napomenu da se u davanju mišljenja centri za socijalni rad uvek rukovode najboljim interesima deteta.
Po statističkim podacima, tek svako šesto dete nakon razvoda braka život nastavlja u očevom domu. Najveći broj očeva koji su preuzeli staranje nad detetom živi u regionu istočne Srbije.
Vulević ističe da je u gradskim sredinama uobičajeno da dete pripada majci, dok se u ruralnim i seoskim sredinama deca češće poveravaju ocu jer je on naslednik imanja.
Kada roditelji nisu sposobni da to budu?Otac ili majka nisu podobni za obavljanje roditeljske dužnosti onda kada je reč o svakoj vrsti patologije, počev od alkoholizma, narkomanije, kockanja, nasilja u porodici ili ozbiljnijih psihijatrijskih bolesti. Tada deca ulaze u sistem socijalne zaštite ili se predaju u bakama, dekama, tetkama ili ujnama za koje stručnjaci procene da mogu da ih gaje. |