Bivša vlast znala i prećutala kriminal
Kreditima iz Fonda za razvoj Srbije, dodeljivanim po matrici sličnoj velikoj aferi sa Agrobankom, baviće se stručnjaci Ministarstva privrede, ali je pod znakom pitanja da li će iko odgovarati za još jednu u nizu pljački građana.
U Vladi Srbije se, prema saznanjima "Vesti", razmišlja da se posle analize rada Fonda, iz kojeg je tokom decenije otišlo oko 2,5 milijarde evra kredita tajkunima i političarima, ta institucija u idućoj godini pripoji Agenciji za osiguranje i finansiranje kredita. Izvor "Vesti" kaže da nije izvesno hoće li posle izveštaja o rasipništvu Fonda uslediti istraga policije i tužilaštva.
Pročitajte još: |
- Teško je to reći, pošto Ministarstvo privrede radi globalno, a ne bavi se pojedinačnim slučajevima. To, međutim, ne sprečava taj resor da redovno komunicira s policijom i tužilaštvom ukoliko naiđe na malverzacije - objašnjava naš sagovornik.
Ministarstvo privrede je privremno obustavilo isplatu kredita, ali rad ovog Fonda i dalje prati niz nepoznanica za građane koji su kao poreski obveznici bili finansijeri tajkuna poput najbogatijeg Srbina Miroslava Miškovića, trgovaca strujom Vojina Lazarevića i šećerom Miodraga Kostića. Radilo se netransparentno, a uvid u zapisnike sa sednica upravnih odbora nije bio moguć. I dalje nema odgovora na pitanje zašto je rad jedne finansijske institucije politizovan učešćem više ministara u njenom Upravnom odboru.
Madžar: SkandaloznoFond mora da izvrši selekciju biznisa koje će kreditirati i, za razliku od komercijalnih banaka, to mora da bude javni podatak. Javnosti na uvid mora da se daju i otplate mesečnih rata kredita. Ovako kako se radilo u Fondu je, prema oceni ekonomskog stručnjaka Ljubomira Madžara, prava sablazan. |
Da je reč o političko-finansijskoj instituciji ukazuje ekonomski analitičar Ruža Ćirković. Ona kaže da Fond "finansira sve one koje banke neće".
- Tačno je da su svi tajkuni od Fonda dobili pare i nema sumnje da je pristup tim sredstvima velika privilegija jer je od kamate koja ide na tri do četiri odsto, veća inflacija. To pokazuje i da prostor za zloupotrebe postoji - kaže Ćirkovićeva.
Ona podseća da je krajem 2010. državni revizor Radoslav Sretenović rekao da ne može da daje mišljenje o finansijskom izveštaju Fonda, što znači da je negativno ocenio taj rad, kao i da je podneo tri prijave protiv rukovodilaca za privredni prestup.
- To je već bilo uznemirujuće za javnost jer neki nisu dobijali kredite, a drugi jesu i više puta. Ne znam zašto o Fondu nisu raspravljali parlament i Vlada - pita Ćirkovićeva i dodaje da u izveštaju revizora na 200 strana ima dovoljno slučajeva kreditiranja iz kojih se mogu izvesti zaključci kako su se sredstva delila.
Dinkić carovaoUpravni odbor Fonda je, u vreme bivše Vlade i izveštaja revizora, vodio Mlađan Dinkić. Prema podacima Agencije za privredne registre, Fond je 2011. imao gubitak od 3,8 milijardi dinara. U novoj Vladi Dinkić je to mesto prepustio najbližoj saradnici Verici Kalanović sa čijim je dolaskom bio ispisan skuplji finansijski plan za 2013. Troškovi sa prošlogodišnjih 308 miliona povećani su na 390 miliona dinara. |