Država ojađena za milion evra
Jasna Matić, bivša srpska ministarka za telekomunikacije u vladi Mirka Cvetkovića i nekadašnja direktorka Agencije za strana ulaganja i promociju izvoza Srbije (SIEPA), i još dvoje bivših čelnika Agencije privedeni su zbog sumnje da su malverzacijama oštetili državnu kasu za više od milion evra.
Istraga će, prema saznanjima "Vesti" iz izvora bliskih republičkom Javnom tužilaštvu, obuhvatiti i rad sa subvencijama za investitore i interne javne nabavke, pa se "očekuje još hapšenja".
Pored Matićeve, zbog zloupotrebe službenog položaja, juče ujutru, lisice na ruke stavljene su šefovima SIEPA od 2006. do 2013. godine, Božidaru Laganinu i Vesni Perić, kao i Bojanu Jankoviću, koji je jedini još uvek zaposlen u toj agenciji.
Uhapšena Jasna Matić! |
Oni slove za kadrove Ujedinjenih regiona Srbije Mlađana Dinkića. Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da su državu oštetili za 119,6 miliona dinara, sklapanjem 1.339 fiktivnih ugovora o autorskom delu, a nezakonito prisvojili 91,9 miliona dinara. Ovu nezakonitu praksu je, prema našim saznanjima, u SIEPA uvela Matićeva, a nastavljena je i posle njenog odlaska na drugu funkciju. Ekipa je "pala", jer je nastavila "posao sa ugovorima" i kada je Dinkića na čelu Ministarstva ekonomije zamenio Saša Radulović, odnosno u septembru i oktobru prošle godine. Kabinet Radulovića je istražio sve te papire i kompletnu dokumentaciju tokom oktobra i novembra 2013. predao javnom tužilaštvu.
Prema onome što je otkriveno, ova ekipa je sa zaposlenima kojima je to u opisu radnog mesta, ali i prijateljima van SIEPA imala fiktivne autorske ugovore o pisanju stručnih tekstova i biltena kojima je za navodni rad isplaćivala novac iz budžeta, a oni veći deo vraćali nazad. Naš izvor kaže da su "raskrinkani" na osnovu "rokovnika" u koji su upisivane sve sume.
- Svedočilo je i 30 zaposlenih koji su potvrdili metodologiju krađe i naveli da su bili primorani da stavljaju potpis na fiktivne ugovore - otkriva sagovornik "Vesti".
Radulović stao Mlađi na repIzvor "Vesti" negira spekulacije da je hapšenja bivših i sadašnjih šefova SIEPA Dinkiću "smestio" Ivica Dačić, koji je lidera URS-a izbacio iz Vlade.
|
Mnogi od zaposlenih koji su, prema njegovim rečima, morali da opravdaju potpisane ugovore, odnosno da objasne šta su uradili, nisu znali šta da napišu u izveštaju o svom radu.
- U iskazima su navodili da bi izgubili radno mesto da nisu pristali da potpisuju te ugovore - kaže naš izvor i objašnjava da će zaposleni koji su potpisali izjave date pripadnicima Službe za borbu protiv organizovanog kriminala, biti svedoci saradnici.
Upitan da li je deo novca završio u partijskoj kasi objašnjava da je, kako sada stvari stoje, "to teško dokazivo".