Kragujevac: Država ispalila radnike, a oni se žale. Državi...
Ćorava posla, ali dobro... Oko 300 bivših radnika fabrike Zastava iz Kragujevca protestovalo je u sredu ispred Skupštine grada i fabrike "Fijat automobili Srbija" zbog toga što još nije rešen njihov status, iako im je država obećala pomoć. Pa da li je to moguće - država Srbija “zavrnula“ nekog svog građanina? To je sigurno neka greška...
Bivši radnici Zastave kažu da je protokolom iz 2010. koji je potpisala i država bilo predviđeno da oni imaju prednost pri zapošljavanju kod kooperanata Fijatove fabrike automobila, ali da se to nije desilo.
Ispred fabrike FAS u Kragujevcu radnici su se zadržali i zatražili da im se obrati predsednik sidnikata FAS-a Zoran Marković koji je bio jedan od potpisnika Protokola. On, međutim, to nije učinio, pa je protest završen, bez incidenata.
Predsednik Udruženja bivših radnika Zastave Miroslav Todorović rekao je novinarima da su se radnici neuspešno obraćali za pomoć i premijeru Ivici Dačiću i vicepremijeru Aleksandru Vučiću jer su ostali bez ikakvih primanja.
"Protokolom je bilo obećano da ćemo imati prednost u zapošljavanju kod Fijatovih kooperanata ili drugih poslodavaca, što se nije dogodilo", rekao je on.
Todorović je rekao da će se protesti nastaviti i da će bivši radnici Zastave ako ne bude bilo volje da se razgovara organizovati protest isped zgrade Vlade Srbije u Beogradu.
Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje je oko 650 bivših radnika Zastave, od čega je oko 550 starosti preko 46 godina.
Po Protokolu iz 2010. radnici Zastave koji su napuistili fabriku po socijalnom programu dobili su otpremninu od 300 evra po godini staža, imali su obavezu da 24 meseca pohađaju obuku za prekvalifikaciju i do jula ove godine primali su novčanu nadoknadu koju im je obezbedila država.
Radnici Autosaobraćaja blokirali međugradske linijeRadnici preduzeća "Autosaobraćaj" obustavili su u sredu rad nezadovoljni zbog nerešenog statusa firme, pa nijedna od 104 linije u međugradskom prevozu nije u funkciji, saopštila je Informativna služba grada Kragujevca, navodeći da su se radnici okupili ispred zgrade lokalne uprave tražeći od grada da se uključi u rešavanje statusa preduzeća, jer je vlasnik 24 odsto akcija.
I ovi radnici apeluju na Vladu Srbije - da hitno odobri sredstva za socijalni program, a traži se i isplata devet zaostalih zarada.
U razgovoru sa gradonačelnikom Kragujevca Veroljubom Stevanovićem je dogovoreno da se tokom sutrašnjeg dana razmotri mogućnost isplate dela zarada kao i da se pronađe način da se pozajmljivanjem autobusa od drugih prevoznika nastavi rad u međugradskom saobraćaju, pošto od potrebnih 13, ovaj prevoznik ima svega četiri. |