Dačić: Najpovoljniji izveštaj EK do sada. Zadovoljan sam!
Izveštaj Evropske komisije o napretku Srbije jedan je od najpovoljnijih do sada, smatra premijer Ivica Dačić i dodaje da očekuje da pristupni pregovori sa EU počnu najkasnije u januaru. Zadovoljan je i ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije Branko Ružić.
Posle sastanka sa šefom Delegacije EU u Srbiji Majklom Deveportom, koji mu je uručio izveštaj Evropske komisije, Dačić je rekao da je zadovoljan ocenom koju je dobila Srbija, koja će nastaviti započete reforme, uključujući i dijalog sa Prištinom.
Dačić je rekao da će u ponedeljak u Luksembrugu biti održana prva sednica Saveta za primenu Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju kojoj će predsedavati visoka predstavnica EU za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton.
"Ketrin Ešton nam je učinila posebnu čast, jer nije običaj da ona predsedava tim sednicama", rekao je Dačić i dodao da će i on prisustvovati sednici Saveta.
"Očekujemo da Evropska komisija i Evropski savet daju pozitivno mišljenje za održavanje međuvladine konferencije, odnosno za zvaničan početak pregovora", rekao je Dačić i dodao da je cilj Srbije da pregovore sa EU iskoristi kao podsticaj za reforme.
"Nama je cilj ne samo da Srbija postane članica EU, nego i da Evropa dođe u Srbiju sa svojim vrednostima i kriterijumima", rekao je Dačić.
Ružić: Izveštaj veoma pozitivan
Ministar bez portfelja zadužen za evropske integracije u Vladi Srbije Branko Ružić smatra da je izveštaj Evropske komisije o naprektu Srbije "veoma pozitivan".
"Mogu da konstatujem da je izveštaj globalno veoma pozitivan. U političkom smislu, možda je prvi put jasno izražena pozitivna ocena napretka", rekao je Ružić i naveo da je u izveštaju "najveći akcenat" stavljen na normalizaciju odnosa s Kosovom.
Prema njegovim rečima, u izveštaju se konstatuje privrženost Vlade Srbije pridruživanju EU i dijalogu s Prištinom.
"Osnovna poruka jeste da je Vlada ostala jedinstvena u privrženosti integraciji EU i dijalogu s Prištinom", rekao je on i dodao da je Vlada pokazala "konzistentnost u odlučivanju i javnim nastupima zvaničnika".
Rad parlamenta je, takođe, pozitivno ocenjen, a zamerka je izneta zbog prakse usvajanja zakona po hitnom postupku, rekao je Ružić i ocenio da ta zamerka nije toliko dominanta već da je shvata kao korektiv". Prema njegovim rečima, borba protiv korupcije je pozitivno ocenjena, a ista ocena je izneta i za borbu protiv organizovanog kriminala uz konstataciju da su pokrenute brojne istrage ali da ima malo osuđujućih presuda.
Dodao je da se jedina ocena koje nije u pozitvnom duhu odnosi na prava LGBT populacije i da se u izveštaju konstatuje da je izostala politička podrška ostvarivanju njihovih prava.