Slobodan pad u ambis
Vlada Srbije priprema paket ekonomskih mera, koje će biti teške i nepopularne, a iduća godina biće najteža od izbijanja krize. Ministar finansija Lazar Krstić i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić najavili su novo stezanje kaiša, mada mnogima nije jasno kako je to moguće budući da su po svim parametrima građani Srbije među najsiromašnijim u Evropi. Blizu milion nezaposlenih, skromne plate i mizerne penzije koje nisu dovoljne za pristojan život.
Ministar Krstić bi danas trebalo da predstavi plan za štednju, ali su glavne mere manje više već poznate.
Naime, prvi potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić je najavio smanjivanje plata u javnom sektoru. To bi prema njegovim rečima trebalo da smanji deficit od 200 do 230 miliona evra. On je poručio da neće biti sentimentalan prema građanima. Osim smanjivanja plata, Vučić najavljuje i otpuštanja radnika.
- Mere koje ćemo sprovesti biće veoma teške i mnogima se neće svideti, ali ja ne brinem za to - kazao je Vučić i dodao "da će biti promenjen Zakon o radu (zaposleni će lakše dobijati otkaz), a da oni kojima se to ne dopada mogu da protestuju koliko hoće".
Ekonomista Ljubomir Madžar u izjavi za "Vesti" kaže da će ekonomske mere pogoditi veliki broj građana Srbije.
Nove mere- Smanjenje plata u javnom sektoru (ušteda do 230 miliona evra) |
- Vučićeva je procena da će merama štednje biti pogođeno između 300.000 i 500.000 ljudi, ali gotovo svi ljudi kojima budu smanjene plate izdržavaju svoje članove porodice, tako da je izvesno da će ova mera pogoditi mnogo veći broj građana - poručuje Madžar.
On ističe da kakve god mere država bude usvojila, jasno je da se situacija otrgla kontroli i da je Srbija pred bankrotom.
- Srbija je pred bankrotom i to su članovi Fiskalnog saveta jasno poručili. Dobro je što je to Vučić javno rekao i red je da građani Srbije to znaju. Mnogo smo zajmili, tako da smo sad dužni i ružni, a takvim niko ne želi da daje nove zajmove - kaže dr Madžar.
Očekuje se da nove ekonomske mere Vlade Srbije uključe i smanjenje subvencija javnim preduzećima, a iz Vlade najavljuju da će država i dalje podsticati otvaranje radnih mesta.
Konsultant za strana ulaganja Milan Kovačević kaže da je ova mera dobra jer su do sada subvencije propalim preduzećima, gubitašima i davanje investitorima 5.000 evra po novom radnom mestu opustošile srpski budžet.
- Davanje subvencija od 5.000 evra po radnom mestu je neviđena bruka, tako da je dobro da se ta mera što pre ukine - kaže Kovačević, a dr Madžar ocenjuje da su subvencije bile najveća sramota naše ekonomije.
Penzije, kako najavljuju iz Vlade, neće biti smanjivane, a njihov rast zavisiće od privrednog oporavka države.
Spoljni dug 26,1 milijardi evra!- Ukupan spoljni dug Srbije iznosi neverovatnih 26,1 milijardi evra. Ukupni spoljni dug prema BDP je 83,1 odsto, a granica od 80 odsto znači da je zemlja visoko zadužena. Crvena lampica je upaljena, Srbija je u slobodnom padu prema ambisu, na kome stoji natpis: Dobro došli u Grčku. Mere koje je Vlada najavila moraju da budu ozbiljno sprovedene jer inače nam se loše piše - kaže Saša Đogović, saradnik Instituta za tržišna istraživanja. |
Milan Kovačević, konsultant za strana ulaganja, kaže da niko ne priča o inflaciji, ozbiljnim ulaganjima i da se plaši da prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić gubi kompas.
- Najavljuje se uvođenje poreza na plate veće od 50.000 dinara u javnom sektoru, smanjivanje bonusa, izmena zakona o radu, a niko ne priča šta će država uraditi sa inflacijom. Ukoliko se inflacija ne obuzda (ona je sada samo primirena), loše nam se piše - kaže Kovačević.
On kaže da je neozbiljna Vučićeva izjava da će uzimati kredite i nešto od toga dati privredi i građanima.
- Vučić čak nije rekao da će kredite usmeravati u nove investicije, nego je vrlo neodređeno poručio da će dati privredi. Izjava da će kredite dati privredi ništa ne znači, a može čak da znači da će novac od kredita biti potrošen, što nam se do sada mnogo puta dešavalo - zaključio je Kovačević.