Kosovo čeka mig za prijem u UN
Priznanjem vlade Salvadora, vlasti u Prištini dosad su sakupile 105 priznanja država punopravnih članica UN. Sa takvim paketom međunarodnih priznanja Kosovo bi moglo da krene putem Palestine, koja je novembra 2012. godine postala "država posmatrač" u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija.
Razume se, Palestini je rampa za puno članstvo bio veto koji su Amerikanci bili spremni da stave u Savetu bezbednosti UN, dok je u slučaju Kosova taj isti veto instrument Rusije i Kine.
Međutim, Rusija i Kina ne mogu da spreče Kosovo da iskoristi većinu članica UN da dobije status posmatrača u Generalnoj skupštini u kojoj vlada princip "jedna država - jedan glas". Postavlja se pitanje zbog čega vlada u Prištini nije dosad posegnula za ovim mehanizmom koji bi uistinu za Kosovo bila mala međunarodna pobeda, kad već imaju tu većinu?
Primer dve NemačkeRelativno je malo u srpskoj javnosti poznato da su neke veoma moćne države bile u statusu posmatrača, ili čak ni toliko, decenijama pre nego će postati deo zajednice naroda. Na primer, Švajcarska je bila posmatrač od 1948. do 2002. godine. Pored Palestine, još jedini trenutni posmatrač je Sveta stolica. |
Razlozi su zapravo vrlo jednostavni. Kako "Vesti" saznaju u diplomatskim krugovima u Beogradu, dva su osnovna razloga za oklevanje. Prvo, donedavno je predsedavajući Generalne skupštine bio Vuk Jeremić koji je s te pozicije mogao da u izvesnoj meri blokira potez, a procenjeno je i da bi guranje Kosova u UN u Jeremićevom mandatu bilo posebno poniženje za Srbiju.
Drugi razlog je tekući srpsko-albanski dijalog koji se vodi u Briselu. Naime, Briselski sporazum jeste zaključen, ali ne do kraja i sproveden, o čemu je nemački Bundestag već donosio zaključke: treba ukinuti takozvane paralelne institucije Beograda na Kosovu, formirati Zajednicu srpskih opština i završiti kosovske izbore. Prema inicijativi iz Berlina i Londona, potrebno je još i da Beograd i Priština zaključe famozni sporazum o dobrosusedskim odnosima čiji će integralni deo biti i neka forma dopuštanja Kosovu da postane članica "međunarodnih organizacija", iako je Kosovo već sad član Međunarodnog monetarnog fonda, Evropske banke za obnovu i razvoj, CEFTA sporazuma i Svetske banke na primer.
Diplomate, pre svega oni iz zemalja kvinte, procenjuju da bi inicijativa pred UN u ovom trenutku iznervirala Beograd koji bi u znak protesta mogao da se povuče iz Briselskog sporazuma, što bi onda zaoštrilo krizu i uništilo sve što je dosad dogovoreno. Dakle, Kosovo nije odustalo, već samo čeka mig mentora zapada da krene u Ujedinjene nacije.