Da li će srpski političari moći na Kosovo?
Prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić očekuje da će posle sastanka premijera Ivice Dačića i Hašima Tačija sa šeficom evropske diplomatije Ketrin Ešton u ponedeljak u Briselu, srpski zvaničnici moći da odu na Kosovo pre izbora 3. novembra.
Vučić veruje u pozitivan ishod trojnog sastanka u Briselu i da više neće biti prepreka da srpski zvaničnici tokom kampanje posete Kosovo i Metohiju.
"Očekujem da će prevladati razum i nadam se da će prevladati zdrav razum, a ja sam uvek išao na Kosovo i Metohiju i uvek ću ići", ističe Vučić.
I premijer Dačić se nada da će u Briselu biti dovoljno razuma, ali upozorava da će njegovo učešće u pregovorima sa Prištinom biti završeno, ako odluka o zabrani ulaska ne bude promenjena.
"U interesu nam je da mirovni proces bude nastavljen i da dođe do pozitivnih rezultata. Optimista sam u smislu da sama činjenica da je sastanak sazvan pokazuje da svi shvataju kolika je težina problema u ovom trenutku, ali ako ta odluka bude nepromenjena s njihove strane, što se mene tiče, moje učešće je završeno", rekao je Dačić.
Upitan da li to znači da će Srbija otići korak nazad u evrointegracijama, Dačić je rekao da Srbija ne može da bude odgovorna za nešto što neko drugi radi i treba da se podeli jasno šta je čija odgovornost.
Ministar bez portfelja zadužen za Kosmet Aleksandar Vulin upozorava da jednostrane odluke Prištine ugorožavaju primenu Briselskog sporazuma. Razgovori u Briselu su iznuđeni, jer trebalo bi da predstavnici Srbije na Kosmet idu bez uslovljavanja, ocenjuje Aleksandar Vulin.
"Bez Beograda neće biti Briselskog sporazuma i bez aktivnog učešća Beograda neće biti izlaska Srba na izbore na Kosmetu, a ko može bolje i istinitije sve to da uradi i potvrdi nego najviši funkcioneri Vlade Republike Srbije", pita Vulin.
Briselski sporazum nije potpisan sa Prištinom, već sa Evropskom unijom koja garantuje njegovu primenu, poručuje Vulin.