Narod hoće izbore, SNS najpopularnija
Srpska napredna stranka (SNS) je najpopularnija partija u Srbiji sa 41,5 odsto podrške birača, a većina građana želi vanredne parlamentarne izbore i smatra da se stranke ponašaju kao da su u predizbornoj kampanji, pokazalo je danas predstavljeno istraživanje agencije "Faktor plus".
Na drugom mestu po popularnosti je koalicija SPS-PUPS-JS sa 12,7 odsto podrške, a na trećem Demokratska stranka (DS) sa 11,8 odsto, dok je četvrta Demokratska stranka Srbije, koju podržava 6,1 odsto ispitanika, peta je Liberalno demokratska partija sa 5,8 odsto i šesti su Ujedinjeni regioni Srbije, koji su ispod cenzusa sa 4,4 odsto.
Veće razumevanje za LGBT
Istraživanje je pokazalo da je protiv održavanja Parade ponosa u Beogradu ubedljiva većina ispitanika od 84 odsto, dok je 11 odsto za održavanje Prajda po svaku cenu, a pet odsto ispitanih je bez odgovora na to pitanje.
Pejić je rekao da je ipak postignut pomak, jer je prethodnih godina čak 50 odsto smatralo da su pripadnici gej populacije "nenormalni", a sada je taj procenat prepolovljen. Istraživanje je obavljeno od 27. septembra do 30. septembra na uzorku od 1.080 punoletnih stanovnika Srbije. |
Smenjivanje predsednika DS Dragana Đilasa sa mesta gradonačelnika Beograda nije doprinelo osipanju birača te stranke, dok je podrška DSS-u Vojislava Koštunice opala za jedan odsto u poređenju sa prethodnim istraživanjem, rekao je direktor agencije Faktor plus Vladimir Pejić.
Ostale stranke, koje podržava ukupno 13,7 odsto građana, pojedinačno uživaju podršku ispod tri odsto ispitanika, a relativno dobro stoje Socijaldemokratska partija Srbije Rasima Ljajića i Nova stranka Zorana Živkovića.
Pejić je naveo da ispitanici u poslednjem istraživanju nisu anketirani o popularnosti političara i podsetio da su prethodna istraživanja pokazala da je najpopularniji političar u Srbiji predsednik SNS Aleksandar Vučić i da je njegova popularnost znatno iznad podrške koju uživa stranka.
Većina od 62 odsto ispitanika želi vanredne parlamentarne izbore i kao glavni razlog navodi nerealan odnosu snaga u skupštini i Vladi, dok je 38 odsto protiv vanrednih izbora, a istraživanje je pokazalo i da je većina za istovremeno održavanje parlamentarnih i lokalnih izbora.
Na izbore bi izašlo 41 odsto građana, a 37 odsto nije sigurno, dok 22 odsto ispitanih ne bi glasalo.
Devet od 10 ispitanika navelo je da su prioriteti za državu ekonomski razvoj zemlje, suzbijanje kriminala i korupcije, dobre plate i tržišna pravda, dok 56 odsto smatra da je prioritet rešavanje pitanja Kosova, a za 49 odsto ispitanih prioritet je priključivanje Evropskoj uniji.
Gotovo polovina građana, njih 48 odsto, očekuje da će u narednom periodu živeti isto, 26 očekuje bolji život, dok 11 odsto procenjuje da će živeti lošije.