Vilhelm: Ne postoji nikakav "Leks Srbija"
Nemački ambasador Hajnc Vilhelm ocenio je da se neopravdano u negativnom svetlu u medijima predstavlja dokument Nemačke i Velike Britanije u vezi pristupnih pregovora sa Srbijom, ističući da on ne donosi ništa novo već da se radi o poznatim standardima EU.
"Dokument ne donosi ništa novo, već da se pored poglavlja 23 i 24, otvori i poglavlje 35 koje se tiče odnosa kandidata za pristupanje prema susedima. Predloženo je da se to poglavlje razmatra od samog početka pristupnih pregovora" rekao je Vilhelm.
Kosovsko pitanje
Pošto je kosovsko pitanje u žiži pažnje, onda je samo po sebi razumljivo da će Srbija morati da se bavi tim pitanjem i dalje, objasnio je nemački diplomata, napominjući da je "srpsku vlast iritiralo što će se pitanje odnosa sa susedima, a ovde pre svega prema Prištini, provlačiti u svim poglavljima koja se otvore".
Nemačkoj vladi Srbija gora od Sirije! |
Međutim on je rekao da još nije izgovorena poslednja reč, već da se radi samo o predlogu Nemačke i Velike Britanije, o kojem treba da 20.decembra odluči Savet EU. Do tada, kako je objasnio, vodiće se pregovori u krugu Unije.
Prema njegovim rečima, nije sve završeno briselskim sporazumom i odlukom Saveta EU o otvaranju pristupnih pregovora sa Srbijom, već postoje dalja otvorena pitanja na terenu koja treba paralelno sa pristupnim procesom rešavati.
"To nije ništa novo. Takođe i klauzula o suspenziji (da se mogu prekinuti pristupni pregovori ukoliko ne sprovodi briselski sporazum) postoji već neko vreme", rekao je Vilhelm dodajući da se ne radi ni o kakvom "Leks Srbija", već standardu EU koji postoji neko vreme.
"Mi verujemo... "
"Da Nemačka nije bila zainteresovana ili da ne veruje da bi pregovori mogli brzo otpočeti ne bi počeli projekat koji ima za cilj da pripremi srpsku vladu na pristupne pregovore. Mi smo jedina zemlja koja je uspostavila taj projekat u Srbiji. To pokazuje da konkretno verujemo u pristupne pregovore", naglasio je Vilhelm.
Nemački diplomata je podvukao da ne postoje nikakvi dodatni nemački uslovi za pristupne pregovore sa Srbijom. Nemački Bundestag, kako je dodao, možda češće ponavlja šta treba uraditi, a uslovi su definisani odlukom Saveta EU.