Mrkić: Ne stvaramo Džejms Bondove
“Ne stvaramo službu punu Džejms Bondova koji će uletati kroz prozore i kupiti neka dokumenta sa stolova“, objašnjava srpski šef diplomatije Ivan Mrkić obnovu Službe za istraživanje i dokumentaciju (SID) Ministarstva spoljnih poslova.
SID ne radi od 2007. godine, kada ju je Zakon o službama bezbednosti izostavio iz obaveštajnog sistema i osetili smo posledice ukidanja te službe, kaže ministar, ističući da nema nikakve tajnovitosti, niti se radi o akcijama koje bi bile usmerene protiv nekog. Pravovremena saznanja važna su da se ispune spoljnopolitički ciljevi jedne države i sva Ministarstva spoljnih poslova imaju i obaveštajni deo diplomatskog posla.
"Kanal komuniciranja je pouzdan, a bitno nam je da izvor bude zaštićen, i da to što stigne u centar vidi ograničen broj ljudi i da naš državni vrh bude najbolje i najblagovremenije informisan", kaže Mrkić.
SID, osnovan 1949. godine, dugo je važio za jaku obaveštajnu službu sa mnogo uspeha. Zaslužan je što je 1965. predsednik Josip Broz pre svih u svetu saznao kako je u Alžiru svrgnut šef države Ahmed ben Bela.
Američke i britanske "diplomate" u SrbijiKada je 2002. diplomata američke ambasade u Beogradu Džon Nejbor uhapšen sa generalom Momčilom Perišićem, ispostavilo se da je agent tajne službe. Kao obaveštajac, razotkriven je i Entoni Monkton, britanski diplomata u Srbiji. |
Šef srpske diplomatije sada računa na karijerne diplomate.
"Oni moraju da znaju više, da proniknu dublje i od njih se očekuje da budu najsvestranije obavešteni. Postojeći diplomatski kadar moraće da izveštava i tim posebnim kanalom", ističe Mrkić.
Smatra se da velike sile značajno koriste prednost diplomatskog imuniteta, jer se, prema procenama američkih obaveštajnih službi, do bar 10 odsto svih informacija dolazi nezakonitim putem.
Kako je ukinut, SID mora i da se obnovi zakonom o službama bezbednosti, a osnovu za to daće zakon o diplomatiji. Očekuje se da bi do kraja godine ta služba ponovo mogla da bude deo obaveštajnog sistema.