"Srpski jezik i ćirilica nikad ugroženiji"
Lingvista i profesor na fakultetima u Beogradu i Istočnom Sarajevu Miloš Kovačević smatra da srpski jezik od vremena kada ga je Vuk Karadžić standardizovao kao književni jezik za sve Srbe, nikada kao danas nije bio tako ugrožen.
"Srpski jezik ugrožen je, ne samo imenom, nego i statusno. I tamo gde je očigledno da je nesporno reč o srpskom jeziku, na primer, kod Bošnjaka, Hrvata ili Crnogoraca, želi se ukinuti ne samo njegovo ime, nego i postojanje uopšte", ocenio je Kovačević.
Kovačević: Bosanski je fiktivni jezikGovoreći o "bosanskom jeziku", Kovačević je pojasnio da, ako se na jedan jezik ne može primeniti nijedan od kriterijuma jezičkog identiteta, ni strukturni, ni genetski, niti komunikativni, onda se ne može naučno dokazati da takav jezik postoji i da je kao takav fiktivni jezik. |
On je za "Glas Srpske" rekao da je odnos prema ćirilici, verovatno, najsimptomatičniji pokazatelj srpskog nemara prema vlastitom jeziku i pismu i da ćirilica deli aktuelnu sudbinu srpskog jezika, jer ona sigurno nikada u istoriji nije kod Srba bila ugrožena kao danas.
"Suština ugroženosti srpskog jezika ogleda se u njegovom preimenovanju, a mnogi pogrešno misle da preimenovanje srpskog jezika njemu zapravo i ne može mnogo naškoditi", naglasio je Kovačević.
On je pojasnio da glavni problem srpskog jezika u postjugoslovenskom periodu predstavlja njegovo negiranje kod onih koji više neće da ga zovu srpskim imenom, ali da ništa manji nije ni problem njegovog srpskog negiranja i nepoštovanja, koji se posebno ogleda u odnosu Srba prema jezičkoj kulturi.
"Potrebno je mnogo više raditi na vraćanju svesti o tome šta gubimo s ćirilicom, za vraćanje poštovanja prema sebi samima, onda će samo po sebi doći i poštovanje prema ćirilici, kao neodvojivom delu nacionalnog identiteta Srba", poručio je Kovačević.
On smatra da, kako bi se sačuvao srpski jezik, deo posla moraju odraditi srpski lingvisti, a drugi, komplementaran deo posla, srpski političari i nacionalne institucije.
"Nužno je da se srpski jezik uvede kao obavezan predmet na sve fakultete, da bar oni koji imaju formalno fakultetsko obrazovanje budu funkcionalno pismeni, kao i da Srbi iskazuju više poštovanja prema svom jeziku", istakao je Kovačević.