Fudbalski rat Vučića i Dačića?
Srpski sport, naročito fudbal najblaže rečeno je na nizbrdici više od dve decenije. Kombinacija mutnih tokova novca, kriminala, rasprodaje talenata, a konačno i političkih intriga napokon su proterali i ono malo fer pleja. Neposredan povod za pravi, pravcati sportsko-politički rat bila je utakmica između Partizana i Novog Pazara u Beogradu.
Šampionu kao da nije bilo dovoljno to što su gosti došli bez rezervnih igrača, pa se se i sudija "potrudio" da obezbedi rezultat. Naime, Pazarci su dali tri gola prvaku usred Beograda, pa je usledio niz sudijskih odluka koje su, u najmanju ruku sporne. Sviran je sumnjiv penal za crno-bele, igrač Novog Pazara je dobio direktan crveni karton, da bi na kraju Partizan pobedio (4:3)golom za koji mnogi tvrde da je postignut posla faula nad golmanom Pazara koji se mogao videti iz aviona.
Karadžić: Kokeza mi pretioNa udaru: Tomislav Karadžić (FSS) sa Sepom Blaterom (FIFA)
U izjavi za dnevni list "Sport", Tomislav Karadžić je čak rekao i da mu je potpredsednik Crvene zvezde Slaviša Kokeza pretio.
|
Nisu se još ni reflektori na stadionu JNA pogasili, a usledila je reakcija večitog rivala.
Crvena zvezda je najavila istupanje iz lige, ukoliko predsednik Fudbalskog saveza Srbije Tomislav Karadžić (koga optužuju da favorizuje Partizan) ne podnese ostavku.
"Na "matricu" koja je uhodana već godinama, i koja se neskriveno upotrebljava već od samog starta - Zvezda više neće da ćuti, pa makar se radilo i o najvećem rivalu Partizanu. Meč Partizan - Novi Pazar, koji je na sreću mogao da prati širi auditorijum preko TV ekrana, pokazao je sve ono na šta je ukazivao naš klub svih prethodnih sezona. Brutalna je pljačka u kojoj je ovoga puta oštećen prvoligaš iz Novog Pazara", piše u saopštenju Zvezde.
Nije se dugo čekalo na odgovor Parizana.
"Trebalo bi da sačuvamo regularnost takmičenja. Sva dosadašnja prvenstva su, prema propisima UEFA, bila regularna. Trebalo bi uraditi analizu i videti da li je bilo grešaka na subotnjem meču. Ako jeste, onda treba kazniti sudiju prema propisima FSS-a i Sudijske organizacije. Emotivna reagovanja nam nisu potrebna. Nema potrebe da Crvena zvezda poseže za ovakvim koracima, to nije u interesu nikoga. Ako ima neregularnosti treba da se sankcionišu takvi slučajevi", saopštio je potpredsednik Partizana Ružić.
Čak ni poslednja svađa ne daje odgovor na pitanje zašto su klubovima računi često u blokadi kada igrače prodaju za milione, za koje niko ne zna u čijim džepovima završavaju.
U poslovanja klubova naročito Zvezde i Partizana, više od javnosti i poreznika, do sada su često bili upućeni političari koji "ničim izazvani" sede u Upravnim odborima.
Premijer Srbije Ivica Dačić, koji poslednjih dana u javnosti govori o neophodnosti privatizacije "večitih" bio je predsednik Košarkaškog kluba Partizan, dok njegov kolega iz SPS-a Branko Ružić i danas obavlja funkciju potpredsednika FK Partizan. Za razliku od Dačića, prvi potpredsednik Vlade Srbije, lider naprednjaka i neskriveni navijač crveno-belih Aleksandar Vučić nikada nije imao zvaničnu funkciju na "Marakani". To ipak ne znači da nije upućen u poslovanje Zvezde.
Mrakić prvi otišaoPotpredsednik FSS-a Dušan Mrakić, inače kadar Crvene zvezde, podneo je ostavku na funkciju. Razloga za ovakav potez Mrakića je što nisu učinjene promene u sudijskoj organizaciji zbog kojih je došao u savez. On je rekao da Srbija neće imati regularno takmičenje dok se ne sredi stanje sa arbitrima.
"Oružana pljačka"Paralelno sa pisanjem saopštenja, i mediji su se uključili u rat klubova i političara. Tako je beogradski dnevni list koji je veoma blizak vladajućoj Srpskoj naprednoj stranci i vicepremijeru Aleksandru Vučiću izašao s naslovom "Oružana pljačka u Humskoj". Ističući da je Pazarcima pobeda oteta, list donosi i da je te večeri u Beogradu falilo samo da "čelnici FSS-a navuku čarape na glave, izađu na teren i pod pretnjom oružjem nateraju Pazarce da sami ubace loptu u svoju mrežu". |
Naime, posle dugogodišnjeg licitiranja o Zvezdinoj dubiozi, novembra prošle godine upravo je Vučić srpskoj javnosti otkrio koliki su zapravo dugovi Crvene zvezde.
"Mislim da će država preduzeti ono što država može da preduzme. Videćemo šta može da se uradi kako bismo pomogli klubu koji je dužan preko 60 miliona evra. Večeras ćemo imati sastanak o Zvezdi, jer se radi velikom problemu za sve nas u državi", kazao je tada Vučić, da bi tri dana kasnije u klub bio vraćen nekadašnji predsednik Dragan Džajić.
Tih dana predsednik Srbije i osnivač SNS-a Tomislav Nikolić ekspresno je pomilovao Džajića, kome se sudilo zbog malverzacija prilikom prodaje igrača. Danas stavove naprednjaka u FK Crvena Zvezda, po svemu sudeći, zastupa Slaviša Kokeza, koji obavlja funkciju potpredsednika kluba.
Prvi čovek FSS-a Tomislav Karadžić oglasio se u medijima i istakao da se neće povinovati zahtevima "kriminalaca"!
- Ti ljudi, ta moja opozicija su obični kriminalci. To su funkcioneri koji su uzimali novac od banaka, kredite, a nikad ih nisu vraćali. Ovde se, pre svega, misli na gospodina iz Spartaka (Dragana Simovića), kao i Nebojšu Čovića. Svi znaju čime se ti ljudi bave, oni su prosto zalutali u fudbal. Duguju novac na sve strane, a drže moralne lekcije. Sa druge strane ja nikome ništa ne dugujem - istakao je Karadžić.
Inače, Čović, za koga Karadžić tvrdi da je autor zvezdinih saopštenja, političku karijeru je ostvario u SPS-u, da bi zatim bio jedan od lidera Demokratske opozicije Srbije, a kasnije potpredsednik u Vladi Zorana Đinđića i osnivač stranke - Demokratske alternative.
Sada obavlja funkciju potpredsednika Crvene zvezde i ključni je čovek za finansijska pitanja na Marakani.
Sastanak sa navijačima uvod u sukob
Iza aktuelnog incidednta, koji više deluje kao kap koja je prelila čašu, krije se dublji problem srpskog fudbala.
- Da bi se razumelo koliko je srpski fudbal bolestan trebalo bi se vratiti 20 godina unazad. Oduvek je u Srbiji fudbal bio politička ekspozitura. Partija, vojska, policija i tajna služba upravljali su tim sportom, a izuzev vojske je to slučaj i danas. U tom smislu, je i politički rat preko fudbala sasvim logičan - kaže za "Vesti" Slobodan Georgijev, sportski novinar, koji godinama ukazuje na probleme u domaćem fudbalu.
Kad je reč o aktuelnoj krizi, Georgijev smatra da će se ona verovatno završiti smenama u Fudbalskom savezu, ali i da to neće ništa značajno promeniti.
- Ako se pogledaju serije saopštenja Partizana i Zvezde, naslućuje se da je će Tomislav Karadžić otići, smenom ili ostavkom, svejedno. Sva je prilika da je to bila i poruka tajnog bizarnog sastanka koji je vicepremijer Aleksandar Vučić imao na stadionu Partizana s navijačkim vođama tog kluba. Ali, ova saopštenja pokazuju nešto drugo. Pokazuju koliko je Zvezda nemoćna, te joj ne preostaje ništa nego da se žali saopštenjima. Mislim da Nebojša Čović, kao potpredsednik Zvezde, želi da bude na sceni kad bude zadat završni udarac Karadžićevom predsednikovanju - kaže Georgijev.
On podseća da su se kriminalci, policajci i sportski radnici povezali, te da nikoga i ne treba da čudi što imamo svako malo ispade s navijačima.
- Niko ne sme da se čudi nekom Kimiju ili Coi Bogdanovu i drugima. Oni zapravo nisu bitni. To su sitni egzekutori drugih ljudi. Treba se setiti da su tribine bile početkom devedesetih i regrutni centri za građanski rat, a vođe navijača su sedele i u poslaničkim klupama, pa što iznenađuje što danas kadriraju, što su menadžeri igračima ili sede u upravnim telima klubova. Navijači su politička vojska. Oni su tu bili i 5. oktobra, a i danas političke snage računaju na njih zbog eventualnih demonstracija i slično - navodi Georgijev.