"Pariz obučavao Tačijeve teroriste"
Ugledni pariski izdavač Fajar objavio je knjigu "Kosovo - 'pravedni' rat za mafijašku državu" čiji je autor Pjer Pean, najveće ime francuskog istraživačkog novinarstva. Autor brojnih bestselera, uvek zainteresovan za naličje zvaničnih verzija događaja i biografija, Pean kao crvenu nit sledi aferu o trgovini organima, gotovo nepoznatu širokoj francuskoj publici. On ekskluzivno otkriva i kako je pre bombardovanja 1999. godine francuska kontraobaveštajna služba obučavala pripadnike OVK-a, a da francuska vojska o tome ništa nije znala, kako su francuske trupe pobile 15 pripadnika OVK-a u Dečanima i kako su se sukobile sa Britancima. Prevod Peanove knjige uskoro će se pojaviti u Srbiji.
U razgovoru za "Vesti" koji smo vodili u Parizu Pjer Pean objašnjava da je jedno poglavlje u svojoj knjizi mogao i da naslovi sa "da li je bilo pilota u avionu francuske politike na Balkanu".
Kakva je bila politika Francuske 1999. godine?
- Treba se setiti da je reč o neuobičajenom vremenu za Francusku, o vremenu kohabitacije u kome je s jedne strane predsednik Širak s desnog centra, a sa druge strane socijalistički predsednik vlade i da su se te razlike prenosile na teren. Žak Širak 1999. godine je pokušavao da zakoči stvari oko bombardovanja SRJ do poslednjeg trenutka, ali u isto vreme je želeo da Francusku više integriše u NATO i naročito da ne naljuti SAD.
- Kontraobaveštajna služba, koja dakle deluje van granica Francuske, obučavala je pripadnike OVK, ali, recimo, vojna obaveštajna služba bila je prosrpski orijentisana. To je bilo tako. Vidimo da u jednoj staroj demokratiji nije bilo pravog jedinstva između službi i to je bilo još izoštrenije u periodu kohabitacije - kaže Pean.
Pucnjava u DečanimaPišete i o sukobu francuskih vojnika i OVK-a? Dakle, to je bila doslovna primena Rezolucije UN 1244 dok je anglosaksonska primena te Rezolucije od samog početka bila pristrasna, u kontekstu buduće nezavisnosti Kosova o čemu nema govora u Rezoluciji 1244 UN. |
Kažete da se kontraobaveštajna služba i vojska nisu slagale, već ni da nisu delile informacije?
- To je stvarno halucinantno. Vidimo da tajne službe deluju pod izgovorom efikasnosti i to po logici: ako je izvesno da će biti rata, onda ćemo biti isključeni iz igre ukoliko nismo prisutni na terenu, što znači da ipak treba ipak da se dogovorimo sa OVK-om. Posle toga pokreće se mehanizam kontraobveštajne službe sa oficirima Arnoom Danžanom (sada evropski poslanik) i Lorencijem. Oni će biti zaduženi za Hašima Tačija i takođe će raditi na obučavanju njegovih saradnika.
- U isto vreme Generalštab vojske, koji nije na toj liniji, prećutno čuva svoje prosrpske tradicije, što neće direktno pokazivati, ali će se ogledati u striktnom pridržavanju Kumanovskog ugovora i neutralnoj primeni Rezolucije 1244 UN što znači u sprečavanju obnove rata i smirivanju stanja na terenu dok je u isto vreme na drugoj strani OVK čiji su pripadnike obučavali agenti francuske kontraobaveštajne službe. Dakle, kontradikcija je potpuno izoštrena na terenu.
Otkrivate da su Francuzi i Britanci na Kosovu skoro pucali jedni na druge. Zašto?
- Reč je sukobu zbog primene Rezolucije UN 1244. Postojale su dve primene te Rezolucije. Po anglosaksonskoj primeni Rezolucije, kad bi Albanci iz OVK ubijali - to je tumačeno kao osveta i moglo je da im se oprosti. Međutim, potpuno drugačiji kriterijum je važio za Srbe. Dakle, na terenu Anglosaksonci su se potpuno drugačije ponašali nego Francuzi. U tom kontekstu govorim o francuskim specijalnim snagama koje su bile u samom početku upućene da pripreme smeštaj Francuza na Kosovu. Pukovnik Logar, koji je bio u to vreme komandat specijalnih snaga, bio je prinuđen da zapreti da je spreman da puca na britanske specijalne snage. Možete da zamislite, nalazili su se na ivici veoma ozbiljnog incidenta.
Teroristi postali borci za sloboduKako su lideri zapadnih država izabrali mafijaše za političke partnere?
Pritisak Amerike i BritanijeZašto je Francuska imala takav stav prema Kosovu? |