Sinove sahranio na veresiju
Dok je u Kninu kompletan vrh Hrvatske slavio završetak vojno-policijske akcije "Oluja" i proterivanje više od 200.000 Srba iz Krajine, u selu Sikirica kod Paraćina, jedan od prognanih - Siniša Ivanišević uputio je otvoreni vapaj državnim organima Srbije da mu pomognu da plati troškove sahrane sinova. Aleksandar (20) i Bojan (23) utopili su se prošle nedelje nedaleko od Donjeg Katuna kod Varvarina tako što je mlađi počeo da se davi, a stariji pokušao da ga spase, mada je i on bio neplivač.
Njihov otac je nakon sahrane sastavio dramatično pismo i poslao ga na adrese Komesarijata za izbeglice i migracije Srbije, Povereništva za izbeglice opštine Paraćin, predsednika opštine Paraćin, lokalnom Centru za socijalni rad i kompaniji Holcim.
"Molim Vas i kumim... decu mi vratiti ne možete... spasite me hitno pogrebnih troškova... troškova običaja i svega što me tek čeka nakon gubitka dva sina koji su taman postali stubovi kuće, koji su se odjednom srušili. Izgubio sam sve za šta vredi živeti", naveo je Ivanišević u molbi i dodao da se nesreća dogodila u momentu kada je njegovoj porodici odobren građevinski paket da dovrši svoju skromnu kuću.
"Za koga sada da je dovršim", upitao je Ivanišević i dodao da je ranije izgubio i dvogodišnju kćerku.
Vladimir Cucić: Komesarijat će sve platitiKomesar za izbeglice i migracije Srbije, Vladimir Cucić javio se "Vestima" iz Brisela.
|
U kući Ivaniševića muk. Na telefonski poziv "Vesti" jedva se javila supruga Mirjana i rekla da je njen suprug Siniša otišao do grada i da ne zna kada će doći.
- Izbegli smo 1995. godine iz Benkovca i taman smo počeli da se kućimo, a deca da razvijaju porodice kad nas je ponovo zadesila nesreća. Iza mog Bojana je ostala supruga Jelena i kćerke: jednogodišnja Sanja i tri godine starija Tanja. Plaču jadne za svojim ocem, a kada ih vidim, srce hoće da mi iskoči iz grudi - priča ova žena koja je pod jakom dozom lekova za smirenje.
Kaže da su živeli od zarade njenog supruga koji radi u lokalnoj strugari.
- Dobijao je mesečno 100 evra i raspoređivali smo ih kako smo znali i umeli. Od kada su nam deca umrla, on ne radi, samo ćuti - dodaje ova nesrećna žena.
Za predsednika Koalicije udruženja izbeglica u Srbiji i poslanika u republičkom parlamentu Miodraga Lintu, slučaj porodice Ivanišević predstavlja paradigmu sudbine krajiških Srba.
- I posle 18 godina, koliko je prošlo otkako je većina Srba iz Hrvatske bila proterana iz svojih domova, imamo ovakve slučajeve. Sudbina ove nesrećne porodice samo je jedna u nizu zbog koje ćemo i dalje zahtevati sazivanje vanredne sednica Skupštine Srbije o položaju stotina hiljada prognanih iz Hrvatske, BiH i sa Kosova, rekao je Linta.