Počele pripreme za pregovore sa EU: Dačić ne ide na odmor
Počele su tehnička priprema za pregovore sa EU, poručio je premijer Ivica Dačić. Beograd bi trebalo da formira timove i imenuje glavnog pregovarača.
Da predaha neće biti, svedoči i niz poseta evropskih zvaničnika prestonici iduće nedelje. U ponedeljak stižu predsednik Saveta EU Herman van Rompaj i šef švedske diplomatije Karl Bilt. Devetog jula očekuje se dolazak Ketrin Ešton.
Nema opuštanja, pa premijer Ivica Dačić neće ići na odmor. Kaže, čeka nas mnogo ozbiljnih poslova kojih možda i nismo svesni jer je do sada fokus bio na Kosovu. Na početku nas čeka formiranje timova za pregovore sa EU.
"Ima 35 poglavlja. Svako bi moralo da ima pregovarački tim, ali i centralni pregovarački tim. To će podrazumevati sigurno više stotina ili nekoliko hiljada ljudi", rekao je Dačić i naglasio da je zato važno da se svi kapaciteti usmere prema pregovorima.
Pravosuđe, ljudska prava, sloboda tržišta, ekologija. Za svaku temu pregovaračkih timova mora se tačno znati šta su interesi Srbije, poručuje Dačić. I najsitniji detalji su bitni.
"Kako to ispregovaramo tako će nam biti", kaže premijer i daje primer poljoprivrede. Poljska je imala teške pregovore u toj oblasti, ali tu je i ostavrila najveću dobit. Italijani su, podseća, imali problema u vezi sa nazivom vina, a Francuzi zbog pravljenja buđavog sira.
Teme o kojima se razgovara su da li da se peče rakija, kolju prasići, objašnjava Dačić i ističe da se tu štite interesi.
"To su teme o kojima će se razgovarati u narednih nekoliko godina, koliko mogu da traju pregovori, deset godina ako ste nesposobni, ali imamo hrabrosti kojima možemo da povlačimo političke poteze, koji mogu da ubrzaju taj proces", rekao je Dačić.
Posao čeka i Brisel
Da politika može da skrati proces potvrđuju primeri Rumunije i Bugarske, ali i da ga oduži, pokazala je Turska. Srbija će brže od drugih zemlja proći neka poglavlja, veruje Ognjen Pribićević, naučni savetnik Instituta društvenih nauka.
"Realno je očekivati da kada prođu izbori u Nemačkoj, da Nemačka ima, uslovno rečeno, tolerantniji stav i možda više izađe Srbiji u susret", ukazao je Pribićević i upozorio da se nikako ne sme opustiti, već da sve snage treba usmeriti ka implementaciji. Kako kaže, ako ne bude implementacije, neće biti ni početka pregovora.
Posao narednih meseci ne čeka samo Beograd, već i Brisel. Evropskoj komisiji naloženo je da napravi tzv. pregovarački okvir, koji treba da bude odobren od strane država članica, objašnjava profesorka na Fakultetu političkih nauka Tanja Miščević.
"Pregovarački okvir mora da bude odobren od strane država članica, da bi mogli da se sastanu pregovarački timovi", kaže Miščevićeva i ističe da je pred Srbijom puno posla u narednih šest meseci.
Odlazeći šef misije EU u Srbiji poručuje da Evropa već radi.
"Mi smo već počeli skrining, što znači da poredimo pravnu tekovinu EU sa srpskim zakonodavstvom. To ćemo uraditi za svih 35 poglavlja", rekao je Vensan Dežer i istakao da je to "godinu dana duga vežba". To će prikazati zatim u Briselu, a potom će doći tim iz Brisela da se upozna sa stanjem i objasni šta, kako i na koji način bi trebalo menjati.
To što su usvojene strategije za borbu protiv korupcije i reforme pravosuđa je važno smatra Dežer, ali je na redu izrada akcionih planova i mera za njihovu primenu. Tokom pregovora će sve to biti proveravano, podseća.