SAD neće promeniti odluku oko KiM
Ako je napredak između Amerike i Srbije moguć po pitanju Bosne i Hercegovine (BIH),onda je situacija sasvim drugačija kada je reč o Kosovu, kaže za BBC Majkl Haltcel iz Centra za transtlanske odnose u Vašingtonu,dodajući da tu nema mesta za kompromis.
Sjedinjene Države i još 61 zemlja uključujući i većinu članica Evropske unije (EU) su priznale nezavisnost Kosova i to se neće promeniti. Ne znam,dodao je on, kakva će ocena biti Međunarodnog suda pravde (MSP) ali bih bio veoma iznenađen da se faktički vratimo na početak i ponovo počnemo pregovore o statusu.
U poslednje dve decenije, Kosovo je bilo žrtva Miloševičevog aparthejda posle čega je usledilo još deset godina međunarodnog protekorata i posredovanja između Beograda i Prištine.
Jednostavno, nezavisno Kosovo je činjenica i nema nijednog razloga da se to pitanje na početak. Amerika neće promeniti stav o tome", kaže Haltcel.
Prema njegovim rečima poboljšanje američko-srpskih odnosa je moguće i u tom kontekstu odličan prvi korak bio bi hapšenje i izručenje haškog begunaca Ratka Mladića, koji je, kako kaže,u "domašaju" vlasti u Beogradu. Na pitanje da li Srbiju treba gledati kao regionalnu silu, Haltcel kaže da bi zo značilo " da Srbija misli da je ona potrebnija Evropskoj uniji (EU) nego što je EU potrebna njoj."
Srbija jeste najvažnija zemlja na zapadnom Balkanu ali to ne znači da druge zemlje u regionu moraju da budu vezane za nju do te mere da ne mogu da napreduju bez nje. Dakle, Srbija jeste važna ali ne i toliko da bi imala pravo veta na razvoj i napredak drugih zemalja na Balkanu, ocenio je on.
Govoreći o politici SAD prema Balkanu, Haltcel je napomenuo da je potpredsednik Bajden stravstveno zainteresovan za Balkan i da poznaje sve tamošnje lidere. Ako drugi najvažniji čovek u zemlji tako misli, onda nema šanse da će Balkan nestati sa radara Obamine administracije, istakao je on.