Dačiću, izvini se Srbima!
Posle zelenog, sledi žuto i na kraju crveno svetlo, vreme je da se Dačić izvini srpskom narodu i prijatelje potraži na drugoj strani, smatra Dragiša Gile Rakić iz Kosovske Mitrovice. Njegovo mišljenje deli dobar deo građana severa Kosova i smatra da će odustajenjem Beograda od briselskog sporazuma "prestati provociranje podela među Srbima".
Rakić, predsednik Udruženja "Grigorije Stepanovič Ščerbin" u Mitrovici, na najavu premijera Srbije da bi sporazum postignut sa Prištinom u Briselu mogao da padne u vodu, ukoliko Beograd ne dobije datum za početak pregovora sa EU, kaže da je očekivao "prevaru" i da je bio "siguran da Srbija, dok god potpuno ne preda i ne prizna Kosovo - neće dobiti datum, a zbog problema u EU, možda ni tada".
- Neverovatno je da Dačić ne vidi šta mu rade, da shvata da je prevaren i da, uprkos svemu, i dalje promoviše EU kao nešto dobro za Srbe i Kosovo. Možda će mu sada dati zeleno svetlo, ali će tokom žutog dobiti nove ucene, a potom mu sledi konačno crveno svetlo i kraj iluzija o EU - kaže Rakić.
On ocenjuje da su sve priče da će nas Tači ako se ne integrišemo u nezavisno Kosovo, napasti, lansirane iz Beograda.
- Srećom, Sporazum ni jednim delom još nije zaživeo, a nadam se da, šta god da odluči EU, neće ni zaživeti jer je 99 odsto Srba protiv. Sada nam je najvažnije da se studenti Univerziteta u Kosovskoj Mitrovici upisuju na sledeću godinu, da oni koji su ovde studirali ne odlaze i da policajci, radili u MUP-u Srbije ili ne, sa porodicama ostanu na severu Kosova - kaže Miladin Radovanović, privrednik iz Zubinog Potoka.
Predsednik odbora SPO-a na Kosovu Ranđel Nojkić ipak smatra da ako Beograd odustane od primene briselskog sporazuma, situacija bi se znatno pogoršala za Srbe južno od Ibra.
Nismo saobraćajciPremijer Ivica Dačić poručio je da za Srbiju nije prihvatljivo da 28. juna ne dobije datum za početak pregovora, već samo zeleno svetlo i da to može da ugrozi primenu briselskog sporazuma. |
- Na severu bi možda bilo lagodnije, ali bi to značilo da Beograd podržava ono što je bilo negativno ocenjeno, a međunarodnoj zajednici bio bi signal da se sve radilo zbog datuma. U dosadašnjim pregovorima Beograd je bio mnogo kooperativniji, tako da bi eventualnim odustajanjem i Priština bila u lagodnoj situaciji i odustala od donošenja određenih zakona koji su za nas važni, poput zakona o amnestiji. Priština može da krene sa optužbama protiv Srba, pa čak i za ratne zločine i da nas masovno hapsi - kaže Nojkić.
Zvonko Mihajlović, bivši predsednik opštine Štrpce koja se nalazi južno od Ibra, kaže da je "sve srpske rodoljube i patriote obradovala vest da nećemo dobiti datum". On, međutim, ne veruje da će Beograd odustati od primene Briselskog sporazuma.
- Posle novog poniženja za državu Srbiju, koju nam je priredila EU, svaka normalna i nacionalno svesna država u svetu bi promenila u potpunosti svoju politiku i zauzela novi kurs. Ali, poznavajući sadašnju srpsku vrhušku, sklon sam verovanju da se to neće desiti jer je to posao koji ucenjeni ljudi moraju da urade. Sudbina briselskog sporazuma je u rukama kosmetskih Srba koji se protive njegovoj primeni. Sve što je potrebno jeste da Vlada Srbije prestane da nas deli. To je nama najveća pomoć i, naravno, odustajanje od gašenja srpskih institucija.
Petrović: Nema povratkaNa pitanje kako će Priština reagovati ukoliko Beograd odustane od provođenja briselskog sporazuma, zamenik kosovskog premijera Slobodan Petrović kaže da je to - hipotetičko pitanje i da je "siguran sam da se takav scenario neće desiti". |