"Pomoći ćemo Srbiji na njenom putu za EU"
Veoma smo zadovoljni sporazumima koji su postignuti sa Kosovom i veoma uvažavamo doslednost Srbije na njenom putu ka EU. Zalagaćemo se za to da se još tokom ovog meseca saopšti datum za početak pregovora, kaže za "Vesti" ministarka pravde Austrije Beatriks Karl, koja je u Beogradu razgovarala sa premijerom, vicepremijerom i ministrom pravde Srbije.
Dodaje da je "veoma oduševljena" time što je kod svojih sagovornika "videla jasnu odlučnost da se ide put Evrope i reformi".
Pravosuđe je bolna tačka EU integracija, koliko je Srbija uznapredovala na tom putu?
- Svaka evropska država mora da ima pravosudni sistem koji će kvalitetno funkcionisati i u koji će imati poverenje ne samo građani, već i privrednici u toj zemlji. Važno je da i Srbija ima jedan takav pravosudni sistem.
Kakve ste poruke preneli ministru pravde Srbije?
- Razgovarali smo o tri teme za koje sam potvrdila da Srbija može da računa na pomoć iz Austrije. Prva je borba protiv korupcije čime smo se proteklih meseci i mi u Austriji bavili. Druga je formiranje notarskog sistema, a treća elektronsko pravosuđe. U sve tri ove oblasti možemo da prenesemo iskustva koje ima Austrija, a sigurna sam i da mi možemo od Srbije nešto da naučimo u tom procesu.
Ponosni na Srbe u AustrijiVeoma smo ponosni na to što je veliki broj Srba izabarao Austriju za svoje mesto boravka. Radi se o oko 200.000 ljudi poreklom sa ovih prostora, od kojih je 120.000 sa državljanstvom. U tim podacima ne razlikujemo stanovništvo srpskog, crnogorskog ili kosovskog porekla, ali mogu da vam garantujem da suživot sa Srbima u Austriji jako dobro funkcioniše. |
Austrijski model je jedan od modela za reformu pravosuđa. Koliko ste spremni da pomognete Srbiji?
- Naš interes je da se u Srbiji formira pravosudni sistem koji bi kvalitetno i efikasno funkcionisao, što je i osnova za privredne odnose i investicije. S obzirom na to da Austrija i Srbija dobro sarađuju i na polju privrede, za nas je to područje veoma važno. Zato sam svom kolegi u Srbiji ponudila pomoć pri formiranju i proširenju pravosudnog sistema u Srbiji.
U Austriji ima mnogo zatvorenika iz Srbije, da li ste razgovarali o toj temi?
- Nismo razgovarali o izvršenju zatvorskih sankcija. Postoji određen broj državljana Srbije u austrijskim zatvorima, ali srećom, daleko više njih je van zatvora i dobro žive.
Austrija učestvuje u Euleksu, da li ćete pomoći u pripremi za usvajanje zakona proisteklih iz briselskog sporazuma?
- Naravno da je to sa stanovišta Austrije bitan proces. Veoma pozdravljam sporazum između Srbije i Kosova jer je za nas veoma bitno da, kako Srbija, tako i Kosovo, krenu put u Evrope.