Nikolić: Sahranom Karađorđevića ispravljamo nepravdu
Predsednik Srbije Tomislav Nikolić izjavio je na Oplencu, kod Topole, da se današnjom državnom sahranom posmrtnih ostataka četiri člana nekada vladajuće porodice Karađorđević, ispravlja nepravda i čini korak ka jedinstvu.
U govoru na sahrani na Oplencu, Nikolić je pred Crkvom Sv. Đorđa istakao da se time "u Srbiju vraća pomirenje".
"Ja mirne savesti stojim pred grobom srpskog velikana. Moja dužnost, kao predsednika svih građana, bez obzira na bilo kakvu, pa i političku podelu, je da učinim sve, i doprinesem konačnom pomirenju i jedinstvu našeg naroda. Dao sam i sopstveni primer. Da li ste i vi spremni da učinite sve da prestanu sukobi i podele u Srbiji?", upitao je predsednik.
On je ocenio da, otklanjajući "posledice strašnog greha koji je počinio neko pre nas, činimo još jedan korak ka jedinstvu kako bismo krenuli putem velikih naroda", za kojima se, kako je naveo, ne sme zaostajati ni u čemu.
"Mi više sebi ne možemo, ne smemo da dozvolimo podele i nepravdu. Na to nas obavezuju naši preci koji su podneli nesebičnu žrtvu za otadžbinu", kazao je predsednik.
On je podsetio da istorija, pored herojskih dela, beleži i unutrašnje podele i sukobe, te je ocenio da je to jedan od razloga što su "Srbi skoro uvek nesrećniji nego što zaslužuju, a naša država prepoznatljiva po zlehudoj istorijskoj sudbini".
"Jedan od sukoba nastao je tokom Drugog svetskog rata i imao je tragičan epilog čije posledice osećamo i danas. Mržnja između dva srpska pokreta - četničkog i partizanskog, koji su proglasili iste ili vrlo slične ciljeve, dovela je do bratoubilačke ostrašćenosti i ogromnih ljudskih žrtava", ocenio je Nikolić.
Predsednik je ocenio i da je više Srba nastradalo od srpske, nego od okupatorske ruke.
"Saveznici su odredili ko će da budu pobednici, a oni su nastavili političke progone i, po završetku Drugog svetskog rata, i mnogi naši ljudi su u miru doživeli tragičnu sudbinu. Neki su streljani bez suđenja, za neke je suđenje služilo samo da bi se izrekla unapred pripremljena presuda", kazao je predsednik.
Ocenio je da je sudbina samog Karađorđa, njegovih potomaka i porodice, sublimacija podela, nepravde i nesreće.
"Drugi narodi su nam s pravom postavljali pitanje: Kakva je ta vaša Srbija u kojoj potomci onoga koji se za nju borio, obnovio, unapredio, nemaju prava bar kao ostali vaši građani? Kako to da su lišeni državljanstva, imovine, časti, čak i drevnog prava da im srpska zemlja pruži svoju zaštitu i posle njihove smrti?", rekao je Nikolić.
"Kralj Petar Drugi, koji je aktom proglašen punoletnim da bi preuzeo vlast, njegova supruga kraljica Aleksandra, kraljević Andrej i opšteomiljena kraljica Marija - neutešna udovica kralja Aleksandra, i majka Petra Drugog, Tomislava i Andreja, svi oni se najzad pridružuju svojoj porodici, u ovom danu punom simbolike i izmešanih, ali svakako dubokih emocija", rekao je Nikolić.
Predsednik Vlade Srbije Ivica Dačić tokom čijeg govora se jače uzvikivalo "Ua, ua!" i "Hoćemo kralja!", rekao je da je vraćanjem posmrtnih ostataka članova porodice Karađorđević "zalepljen poslednji deo mozaika" istorije srpskog naroda i države.
"Prošlost se ne može izmeniti, u prošlosti su pravljene greške koje se danas ispravljaju", rekao je Dačić i istakao da srpski narod treba da bude jedinstven.
"Ideologija je mnogo, a Srbija je samo jedna", kazao je Dačić i istakao da je njegovo prisustvo na sahrani trebalo da označi nacionalno pomirenje svih koji su bili na jednoj, ili na drugoj strani.
Dačić je kazao da je zadatak Vlade Srbije bio da pomogne Karađorđevićima da donesu u Srbiju posmrtne ostatke svojih rođaka, a govor je završio rečima: "Živela Srbija!"
Princ Aleksandar Karađorđević je rekao da je sahranom u domovini ispravljena nepravda prema njegovim precima, kao i prema svima koji su "svoj život dali za kralja i otadžbinu".
On je kazao da se time otvara prostor za nacionalno pomirenje i rekao da je ponosan na pretke koji su, kako je ocenio, svoje živote posvetili napretku Srbije.
Patrijarh Irinej je, u govoru nakon liturgije u Crkvi svetog Đorđa, takođe ocenio da se danas otklanja "velika ljudska nepravda" i da je vlast dobro shvatila i ispravila istorijsku nepravdu.
Poslednji kralj Jugoslavije, Petar Drugi Karađorđević, njegova majka kraljica Marije, supruga kraljica Aleksandra i brat princ Andrej umrli su u inostranstvu gde su njihovi posmrtni ostaci nedavno ekshumirani, doneti u Srbiju i danas sahranjeni u kripti crkve na Oplencu.