Zakon dozvoljava tinejdžerkama da same idu na abortus
Skupština Srbije usvojila je danas Zakon o pravima pacijenata koji propisuje pravo pacijenata na dostupnost i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu, u granicama materijalnih mogućnosti zdravstvenog sistema. Za taj zakon glasalo je 159 poslanika, a Zakon o zaštiti lica s mentalnim smetnjama koji definiše i prisilni smeštaj u psihijatrijskim ustanovama, usvojen je glasovima 146 poslanika.
Zakonom o pravima pacijenata propisano je da umesto u zdravstvenoj ustanovi, zaštitu prava pacijenata obezbeđuje lokalna samouprava koja će odrediti savetnika za zaštitu prava pacijenata i obrazovati Savet za zdravlje.
Utvrđeno je i da pacijent u ostvarivanju zdravstvene zaštite ima pravo na jednak pristup zdravstvenoj službi, bez diskriminacije u odnosu na finansijske mogućnosti, mesto stanovanja ili vrstu oboljenja. Pacijent ima pravo da blagovremeno dobije sve informacije o stanju svog zdravlja, zdravstvenoj službi i načinu na koji je koristi, u njegovom najboljem interesu, piše u zakonu.
Utvrđeno je da pacijent ima pravo na preventivne mere, kvalitet pružanja zdravstvene usluge, bezbednost, obaveštenje, slobodan izbor doktora i predloženih medicinskih mera, pravo na drugo stručno mišljenje, pravo na privatnost i poverljivost, pravo na pristanak za preduzimanje medicinskih mera, pravo na uvid u medicinsku dokumentaciju i pravo na poverljivost podataka o svom zdravstvenom stanju.
Među pravima pacijenta su i pravo pacijenata koji učestvuju u medicinskom istraživanju, pravo deteta u stacionarnim zdravstvenim ustanovama, pravo da pacijent na sopstvenu odgovornost napusti stacionarnu zdravstvenu ustanovu, pravo na olakšavanje patnji i bola, pravo na poštovanje pacijentovog vremena, pravo na prigovor i pravo na naknadu štete.
Predviđeno je da dete od 15 godina koje je sposobno za rasuđivanje može samostalno dati pristanak na predloženu medicinsku meru, a ako odbije tu meru, nadležni zdravstveni radnik dužan je da pristanak zatraži od zakonskog zastupnika deteta.
Dete koje napuni 15 godina ima pravo na poverljivost podataka u medicinskoj dokumentaciji, a slučaju ozbiljne opasnosti po život i zdravlje deteta, čak i ako se dete protivi, nadležni zdravstveni radnik dužan je da ih saopšti zakonskom zastupniku deteta.
Usvojen je i Zakon o zaštiti lica s mentalnim smetnjama koji definiše i prisilni smeštaj u psihijatrijskim ustanovama. Tim zakonom je utvrđeno da će se prevencija mentalnih smetnji, nega, lečenje i rehabilitacija osoba s mentalnim smetnjama prvenstveno obavljati u domovima zdravlja, a da će se lečenje u psihijatrijskim ustanovama sprovoditi samo kada je to jedini ili najbolji način da se
obezbedi odgovarajući medicinski postupak.