Ljajić vs Tahiri: Dve verzije dogovora
Tokom poslednjih tehničkih pregovora u Briselu timovi Beograda i Prištine definisali su ključna sporna pitanja u oblasti telekomunikacija i dogovorili se da razgovore nastave posle 22. maja, rekao je ministar spoljne, unutrašnje trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić. Šefica prištinske delegacije u razgovorima sa Beogradom Edita Tahiri rekla je da je postignuta saglasnost da Srbije ne pravi smetnja da Kosovo dobije međunarodni telefonski prefiks.
Ljajić je precizirao da su na jučerašnjem sastanku u Briselu definisana ključna pitanja koja treba rešiti u oblasti mobilne, fiksne telefonije, kao i frekvencija, a kao posebno sporan izdvojio je zahtev Prištine da dobije novi pozivni telefonski broj.
"Ostalo je da obe strane definišu svoje zahteve, dostave dokumentaciju i predlože rešenja za sporna pitanja", kazao je Ljajić.
S druge strane, Edita Tahiri je rekla da se razgovaralo i o plaćanju odštete Kosovu za štetu koju je Srbija nanela u oblasti energetike od 1999. godine.
"Najvažniji napredak je da se Srbija saglasila da Kosovo ima svoj državni pozivni telefonski broj. Kada kažem da se saglasila to znači da je saglasna da se otklone smetnje koje su do sada stvaranje Kosovu i da ITU Kosovu dodeli pozivni broj 383 ili 384", kazala je Tahiri.
Ministar je naveo da je jedna od ključnih zahteva i to da Telekom dobije licencu za poslovanje na celoj teritoriji Kosova, a prištinska strana se tome protivi.
Tahiri kaže da prema kosovskim zakonima licenciranje može da se obavi jedino međunarodnim tenderom.
"Mi smo izrazili spremnost da odgovorimo svakom rešenju koje je u skladu sa zakonima Kosova i evropskim principima", kazala je Tahiri i dodala da se konačni sporazum o telekomu i energetici može postići na nivou premijera dve zemlje.
Ljajić je najavio da će se novi susret pregovaračkih timova za tehnička pitanja odžati posle 22. maja, nakon susreta dvojice premijera Ivice Dačića i Hašima Tačija.