Srbijo, nismo Kosovari!
Mada je, nakon posete severu Kosova, Aleksandar Vučić izjavio da je postignut napredak u razgovoru sa predstavnicima srpskih opština, da će uslediti novi sastanci i da očekuje primenu Briselskog sporazuma, na terenu je sve ostalo po starom - Srbi su odlučno protiv primene Sporazuma.
Aleksandar Vučić sa Srbima na severu KiM
- Nećemo integraciju u nezavisno Kosovo i ne možemo da se odreknemo Srbije i prihvatimo ustav i zakone Kosova, jaz je tu dubok i neprmostiv - kaže Slaviša Ristić, predsednik opštine Zubin Potok. Dodaje da Vlada Srbije i međunarodna zajednica treba da shvate da se jedan narod silom ne može naterati da prihvati život u nezavisnom Kosovu.
- Spremni smo da tražimo novo rešenje, ali, samo onda kada oni koji odlučuju shvate da niko nema pravo da jednom narodu silom nemaće političko rešenje - ističe Ristić.
Da su Srbi protiv sporazuma moglo se jasno videti i na sednici u Kosovskoj Mitrovici gde, uprkos tvrdnjama Vučića da je sporazum brana od Velike Albanije i da je u ovom trenutku najbolje rešenje za Srbe na severu i kompletan srpski narod, ni jedan od odbornika nije podržao briselski papir.
Čak je i Bojan Jakovljević, predsednik Pokrajinskog odbora SNS i poslanik naprednjaka u Skupštini Srbije izašao za govornicu i rekao da je on od početka protiv primene sporazuma, i da je to jasno rekao na svim stranačkim skupovima, na Odboru za KiM i na sednici Skupštine Srbije. Za razliku od nekih drugih odbornika, koji su zviždali Vučiću i vređali ga, Jakovljević je pozvao učesnike sednice na civilizovan način saslušaju potpredsednika Vlade Srbije a potom iznesu svoje argumente.
U kritici, kao što se i očekivalo, prednjačili su odbornici iz DSS-a i naročito radikali koji su često prelazili crtu pristojnog ponašanja da bi na pogrešnom mestu i u pogrešno vreme izravnavali svoje račune sa Vučićem i naprednjacima.
- Nije mi se svidelo to što su neki pogrdama "čašćavali" Vučića, ali ni Vučićev pokušaj da sve svodi na "stanačke zađevice", što se obrušio na Marka Jakšića i što nije mogao da odgovori na mnoga pitanja. On nije u pravu kada tvrdi da su protiv sporazuma samo minorne stranke i nedogovorni predstavnici opština. Protiv briselskog akta je svaki normalan Srbin na severu Kosova. Ko je lud da podrži sporazum koji nas otkida od Srbije i direktno, bez obzira što Vučić tvrdi da ovde nikada neće zgaziti albanska čizma, vodi u Veliku Albaniju - kaže Dragan Virijevićiz okoline Leposavića. On primećuje i da Vučić sve vreme tvrdi kako neće biti primene sile, a "između redova" stalno preti.
Verbalni rat sa JakšićemTokom razgovora sa odbornicima četiri opštine sa severa Kosova, Aleksandar Vučić optužio je poslanika DSS Marka Jakšića da stoji iza napada na njega. |
Vučić "zaboravio" na jug
Srbi južno od Ibra i dalje čekaju sastanak sa potpredsednikom Aleksandrom Vučićem. Iako se šuškalo da će i oni biti u nedelju u Kosovskoj Mitrovici, niko ih nije pozvao.
S obzirom da su lokalne srpske televizije prenosile sastanak vicepremijera sa odbornicima četiri opštine sa severa KiM, Zvonko Mihajlović, predsednik opštine Štrpce, kaže da je na osnovu argumenata koje je čuo - "uvereniji nego ikada da je sporazum loš".
- Vučićeva objašnjenja su tanka i neutemeljena. U pravu smo što smo odbili sporazum, jer je on loš za budućnost Srba, kaže on. Mihajlović veruje da je sastanak u Mitrovici bio "dobro pripremljen".
- Nezapamćeno veliki broj ljudi je obezeđivao Vučića. To je jasna demonstracija sile, da se pokaže ko koordinira službama bezbedosti i da se na taj način preti. Ako je Vučić hteo da čuje glas naroda, zašto nije ušao među narod, nego se okružio obezbeđenjem, kaže Mihajlović.
On dodaje da ga raduje što su predstavnici Srba sa severa ostali jedinstveni iako su neki iz SPS i SNS pokušali da naprave rascep.
Predsednik opštine Obilić Goran Dančetović kaže da je jednim delom razumeo ono što je Vučić objašnjavao na sastanku u Mitrovici, ali da ima još puno toga nejasnog.
- Briselski sporazum je prilično "širok", a izvesno je da će ga Albanci nad nama južno od Ibra tumačiti kako hoće, i to nas jako plaši. To smo hteli da kažemo Vučiću, nadam se da će se udostojiti da nas primi, jer smo se mi 14 godina borili da ne budemo predstavnici Srba na Kosovu, nego deo srpskih institucija i države Srbije. To je velika razlika, kaže Dončetović.