Rat crkve i države
Jedan televizijski nastup vladike zahumsko- hercegovačkog Grigorija bio je dovoljan da se posle prividne pauze ponovo razbuktaju strasti na relaciji crkva - aktuelna vlast. Za razliku od prethodnih dana, kada se činilo da je za držanje "packi" Srpskoj pravoslavnoj crkvi i podučavanje istoriji bio zadužen predsednik Vlade Ivica Dačić, kome kao levičaru i bivšem komunisti to očigledno nije palo teško, sada su se u osporavanju stavova crkvenih velikodostojnika premijeru pridružili i predsednik Srbije Tomislav Nikolić i prvi potpredsednik Vlade Aleksandar Vučić, do skora veliki vernici i javni poštovaoci SPC.
Upitan da prokomentariše stavove vladike zahumsko-hercegovačkog Aleksandar Vučić se čudio da je za crkvene velikodostojnike "veći greh štrajk glađu nego pedofilija", ali i nekim drugim izjavama predstavnika crkve koje su, kako smatra, išle do direktnog uplitanja u partijsku politiku i promovisanja partijskih lidera.
Nije ostao bez teksta ni predsednik Nikolić iz čijeg kabineta je upućeno saopštenje u kojem se vladičin nastup ocenjuje kao "samoreklamerstvo i potcenjivanje srpskog naroda".
"Kada pojedinci pokušavaju da se pomoću besmislenih uvreda i svrstavanja u određene političke opcije izdignu u javnosti i na hijerarhijskoj lestvici, a pri tom narod uče božjem promislu i duhovnosti, potcenjuju srpski narod. Njihovom samoreklamiranju niko pri zdravoj pameti ne bi trebalo da doprinosi, osim onih čiji lični interes ima prevagu nad narodnim", poručili su iz Predsedništva.
I pre nego što je vladika zahumski zamerio predsedniku Srbije na izvinjenju za zločin u Srebrenici i na tome što Srbe iz BiH smatra Bosancima, nesporazumi između vladajućeg trojca svetovne vlasti i vrha SPC nije se mogao sakriti nakon što se Crkva usprotivila potpisivanju briselskog sporazuma, ocenjujući ga ne čak ni kao prodaju, već kao "predaju Kosova i Metohije". Od tada su iz Nemanjine SPC stizale poruke da ako hoće da se meša u državnu politiku kandiduje svoju na izborima, pa i cinične primedbe premijera da je upravo Crkva predvodila veliku seobu Srba sa Kosmeta 1690. godine!
Za verskog analitičara Mirka Đorđevića nema sumnje da su zategnuti odnosi između SPC i države posledica potpisivanja briselskog sporazuma koji je Crkva odbacila. On ne smatra da je po sredi fingirani raskol između Crkve i države, već da je reč o različitom shvatanju i pristupu u rešavanju problema.
- Bez obzira na učestale sastanke državnog vrha sa patrijarhom i članovima Sinoda SPC ti susreti su ipak ostali hladni. Ako imamo u vidu da je premijer Dačić javno podsetio vrh SPC da srpski patrijarh ne stoluje na Kosmetu od 1690. godine i da je vicepremijer Vučić otvoreno poručio episkopima da ako hoće da se bavi politikom neka skinu mantije, osnuju stranku i izađu na izbore, onda se ne može govoriti o simfoniji između crkve i države - ocenjuje Đorđević za "Vesti".
Sabor će potvrditi stav SinodaZasedanje Svetog arhijerejskog sabora trebalo bi da počne 19. maja kada se očekuje da se najviše zakonodavno telo SPC izjasni o briselskom sporazumu. Sudeći po izjavama pojedinih episkopa, crkvena skupština će najverovatnije u celosti podržati stav patrijarha i Sinoda da parafirani sporazum "nije prodaja već predaja" Kosmeta secesionističkoj vlasti u Prištini.
|
Tempirana afera sa vladikom
Činjenica da se slučaj episkopa zvorničko-tuzlanskog Kačavende i njegove navodnog upuštanja u seksualne odnose sa mladićima razbuktao u medijima baš u vreme kada se prihvatao briselski sporazum a SPC usprotivila kapitulantskom činu režima u Beogradu, naveo je deo javnosti na sumnju da vremensko poklapanje ova dva događaja nije slučajno.
- Medijski rat i blaćenje SPC vodi se na više nivoa, posebno interesantan je slučaj vladike Vasilija Kačavende koji je objavljen kroz medije baš na dan kada su vođeni pregovori za potpisivanje briselskog sporazuma, kako bi se skrenula pažnja javnosti na njega, ali i kako bi bila umanjena važnost reakcije SPC po pitanju izdaje - smatra Ivan Ivanović iz pokreta Naši.
Analitičar Mirko Đorđević, međutim ne smatra da je "slučaj Kačavenda" tempiran kako bi se urušio kredibilitet SPC i utišao njen glas u vezi KiM.
- Mislim da je istekao rok crkvenom ćutanju o njenim velikim unutrašnjim problemima, što se sad slučajno poklopilo u nezgodnom trenutku i dodatno otežalo već opterećene odnose SPC i države Srbije - kaže Đorđević.