Patrijarh Irinej: Put ka EU ne sme da bude plaćen odricanjem od Kosova
Srpski patrijarh Irinej izjavio je da rešenje za pitanje Kosova mora da bude utemeljeno u Ustavu i da evropski put Srbije, koji Srpska pravoslavna crkva (SPC) podržava, ne sme da bude plaćen odricanjem od te pokrajine.
"Ne smemo kršiti sopstveni Ustav... Svaka autonomija Kosova i Metohije je prihvatljiva, i ona najšira moguća. Ali de fakto priznavanje samoproglašene državnosti pokrajine - nije", rekao je patrijarh u intervjuu za beogradske Večernje novosti.
O "slučaju Kačavenda": Crkva neće da radi po diktatu žute štampeOdgovorajući na pitanje da li će na majskom zasedanju Sabora SPC biti reči o penzionisanju vladike Vasilija (Kačavende) ili promenama na čelu drugih eparhija, patrijarh je rekao da je zanimljivo da se za sudbinu SPC u medijima najviše "brinu" deca njenih bivših progonitelja, "promoteri manifestacija nakaradnosti i slični". "Crkva ništa ne preduzima po diktatu žute štampe... Isto tako, |
On je dodao da je stav SPC o Kosovu i Metohiji svima jasan i da on nije od juče, već je nepromenjen kroz istoriju, kao i da je poznat svim državnim vlastima koje je, makar deklarativno, zanimao.
"Takav nepromenjen stav saopšten je i najvišim državnim predstavnicima na sastanku u Patrijaršiji. Štaviše, dva dana pre tog susreta upućen je javni apel državnom rukovodstvu kojim je jasno izražen stav crkve", rekao je patrijarh.
On je dodao je SPC svesna značaja objedinjavanja Evrope i da podržava učešće Srbije u tom procesu, ali ne po cenu odricanja od dela svoje države, svetinja i naroda.
"Što se Evrope tiče, braneći Kosovo i Metohiju, svetinje kojih tamo ima kao zvezda na letnjem nebu, mi, uveren sam, i danas branimo najveće vrednosti evropske civilizacije. Tako je bilo u prošlosti a isto je i danas", rekao je Irinej.
Govoreći o odnosu prema SPC u bivšim jugoslovenskim republikama, Irinej je rekao da su sva iskustva u tim zemljama bolna, kako u Hrvatskoj, tako i u Crnoj Gori i Makedoniji.
"U nezavisnoj Kneževini Crnoj Gori 1909. godine na popisu je bilo 90 odsto Srba, a 2011. manje od 29 odsto. Da li se radi o političkom i kulturnom inženjeringu ili, otvoreno govoreći, nekad suptilnom a nekada brutalnom nasilju... U Makedoniji brutalno raspinju crkvu. Naš brat arhiepiskop Jovan, koji se ne deklariše kao Srbin, nalazi se u tamnici. Sveštenstvo i vernici su progonjeni i to samo zbog toga što
ne žele da prebivaju u raskolu", rekao je Irinej.