Ubrzo sastanak timova Zagreba i Beograda
Tokom posete Aleksandra Vučića Zagrebu postignut je dogovor o organizovanju skorih sastanaka ekspertskih timova iz dve države, saznaje beogradski list Danas.
Sastanci bi trebalo da budu održani u narednih 14 dana, saznaje Danas u Vladi Srbije. Izvori ovog lista navode da će tom prilikom biti napravljeni planovi za svaku oblast, "od vojne saradnje, do nestalih, penzija i rešavanja ostalih otvorenih pitanja, nakon čega se očekuje dolazak visokih hrvatskih zvaničnika u Beograd“.
Vučić došao bez poklonaAleksandar Vučić je tokom posete Zagrebu odrično odgovorio na pitanje novinara Globusa da li je doneo poklone za domaćine. "Nemam nijedan poklon, iako sam spreman da svakog od svojih hrvatskih sagovornika ugostim u Beogradu i pokažem kako Srbi mogu biti gostoprimljiivi. A poklone namerno nisam nosio da neko ne bi rekao - evo ga, opet je radio priču za tabloide", objasnio je Vučić. |
Takvi koraci nesumnjivo su u skladu s Vučićevim najnovijim porukama srpskoj i hrvatskoj javnosti da su dve države „mnogo toga propustile u prethodnom razdoblju“ i da je „dobro i za jednu i za drugu zemlju, i za jedan i za drugi narod, da unapredimo naše odnose“.
Objašnjavajući izjavu Aleksandra Vučića da "eventualno povlačenje međusobnih tužbi Srbije i Hrvatske za genocid zavisi od dinamike rešavanja konkretnih problema između dve zemlje“, u Vladi Srbije za Danas podsećaju da je tokom posete ministra pravde Nikole Selakovića Zagrebu prošlog meseca razmatrana mogućnost da stručnjaci iz Srbije i Hrvatske predlože rešenje za sporazum o procesuiranju ratnih zločina.
Prvi potpredsednik Vlade Srbije je u intervjuu za zagrebački nedeljnik "Globus" ocenio da jačanje veza u različitim domenima "ne treba da bude zasnovano na praznim pričama, kojima bi neko na Zapadu bio zadovoljan, a da pritom ne postignemo nikakav rezultat, nego da konkretnim delima pokažemo da možemo da nešto učinimo za naše narode“. Prema njegovim rečima, neophodno je "sagraditi novu prugu Beograd-Zagreb“.
Aleksandar Popov, kopredsednik Igmanske inicijative za Srbiju, ocenjuje za Danas da je neophodno stvarati dobru atmosferu, što podrazumeva "uspostavljanje poverenja između srpskih i hrvatskih zvaničnika, a potom i između dva naroda“, jer to predstavlja preduslov za rešavanje ključnih problema.
"Može se reći da je Hrvatska ta koja diktira tempo prevazilaženja problema, jer je u boljoj poziciji da uslovljava. Proces unapređenja odnosa bio je na ledu nakon prošlogodišnjih izbora u Srbiji. Naime, hrvatski zvaničnici su u proteklom periodu imali rezerve prema Tomislavu Nikoliću zbog njegove prošlosti i izjava koje je davao od stupanja na predsedničku funkciju. Situacija je sada drugačija, budući da Zagreb shvata da se okolnosti mogu izmeniti u pozitivnom smeru. Stoga, Vučićeva poseta i njegove poruke predstavljaju važan korak napred“, smatra Popov.
Predsednici Nikolić i Josipović mogli bi prvi put da se sastanu početkom juna u Makedoniji, gde su pozvani da učestvuju na dva regionalna događaja. U kabinetu makedonskog predsednika Đorđa Ivanova rekli su beogradskim medijima da će 1. juna u Ohridu biti održan Samit predsednika država Procesa za saradnju u jugoistočnoj Evropi, a 2. juna u susednoj Strugi Forum Dijalog civilizacija. Nikolić i Josipović su pozvani da učestvuju, ali njihovo prisustvo još nije potvrđeno.
Aleksandar Vučić je najavio da bi prvi susret dvojice predsednika mogao biti u Makedoniji, a da će se zatim Nikolić i Josipović videti u Zagrebu 1. jula, na svečanosti povodom prijema Hrvatske u EU.